Hücresel ilişkiyi destekleyen MacBook’lar geliyor

iPad’lerin Mac’lere nazaran en büyük avantajlarından biri, hücresel data planlarının kullanılabilmesidir. Bloomberg’den Mark Gurman, Power On haber bülteninde Apple’ın hücresel bilgi ilişkisine sahip bir MacBook üzerinde çalışıldığını fakat bunu piyasaya sürmesinin sıkıntı olacağını söylüyor. Haber bülteninde, Apple Silicon çiplerinin muvaffakiyetinden ve Apple’ın hücresel bilgi modemini ve ilerleyen vakitlerde Broadcom’un eserlerinin yerini alacak Bluetooth ve Wi-Fi işlemcisini piyasaya sürme gayelerinden bahsediliyor.

Bu haber, geliştirme sürecindeki sıkıntılar nedeniyle Apple’ın 5G modeminin en az 2026 yılına ertelediğine dair geçtiğimiz hafta ortaya çıkan söylentinin devamı üzere gözüküyor. Enteresan bir halde Gurman, bu çipin muvaffakiyetinin Apple’ın sırf Qualcomm’dan bağımsız olmasıyla kalmayıp birebir vakitte bu modemi hücresel data yetenekli MacBook dahil tüm eserlere entegre etmesini sağlayacağını da ekliyor.

Yani 2028’den itibaren hücresel bilgi dayanağına sahip bir MacBook piyasaya sürülebilir. Şayet bu türlü bir Mac piyasaya sürülürse, kullanıcıların sonunda MacBook bilgisayarlarını hareket halindeyken internet için iPhone’larına bağlı kalmadan kullanabilecekleri manasına geliyor.

Bu yetenek, bilhassa hareket halinde çalışan şahıslar için yararlı olacaktır. Bu çalışanlar artık bir kafenin Wi-Fi ağına muhtaçlık duymayacak yahut iPhone’larından bir şahsî erişim noktası oluşturarak pillerinin bitmesi problemiyle karşılaşmayacak.

Ne yazık ki, Apple’ın kendi hücresel çipini geliştirmekte zorluk yaşadığı ve bu donanımın şimdi tamamlanmaya ya da Qualcomm ile rekabet etmeye yakın olmadığı söyleniyor. Apple’ın bu işlemciyi kullanmaya başlamadan evvel en azından Qualcomm ile tıpkı performansa ulaşmak istemesinden ötürü da, hücresel data dayanaklı MacBook için umutların çok düşük olduğu söylenebilir.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)