Spam klasörüne düşen bir e-posta, Formula 1’i nasıl karıştırdı?

Formula 1’e katılmak isteyen Andretti Cadillac grubunun bunu başaramaması, F1 yarışlarını takip eden herkesi şaşırtmıştı. Fakat işin aslının çok farklı olduğu anlaşıldı.

Geçtiğimiz hafta Formula 1, Andretti Cadillac’ın 11. grup ve üretici olarak yarışlara katılma teklifini resmen reddetti. Formula 1, kararının uzun münasebetinde yer alan detaylar ortasında, 12 Aralık’ta Andretti takımını yüz yüze bir toplantıya davet ettiğini, lakin “Başvuru Sahibinin bu teklifi kabul etmediğini” yazmıştı. Artık, Andretti grubunun e-postayı hiç görmediği ve davet mektubunun bir spam filtresine takıldığı ortaya çıktı.

Ekipten yapılan açıklamada, “Toplantı teklifinin yapıldığından haberimiz yoktu ve Formula 1 idaresi ile yapılacak bir toplantıyı reddetmeyeceğiz” denildi. “Ticari hususları görüşmek üzere yüz yüze yapılacak bir toplantı Andretti Cadillac için büyük ehemmiyet taşımaktadır. Formula 1 idaresi ile görüşme fırsatını memnuniyetle karşılıyoruz ve kendilerine ilgimizi teyit eden bir mektup yazdık.”

Görünüşe nazaran F1, bu birinci davet ile Ocak sonundaki duyuru ortasındaki altı hafta boyunca grubu telefonla aramadı yahut e-postanın akıbetini takip etmedi. Yanıt gelmeyince de kadronun yarışlara girmek istemediğini düşündü.

Böyle bir saçmalık olabilir mi?

Ancak perde ardında yatan neden yalnızca bir spam klasörü kazasıyla açıklanamayacak kadar derin bir mevzu. Aslında Andretti’nin baş dizayncısı John McQuilliam, aerodinamik lideri Jon Tomlinson ve teknik yönetici Nick Chester geçmişte F1 teknik direktörü Pat Symonds‘un altında çalışmışlardı.Yani bu takım F1’e hiç yabancı değil ve isteseler bu görüşmeyi yalnızca WhatsApp’tan bir bildiri atarak anında sağlayabilirlerdi. Peki ne oldu?

F1 2026’da yarışın kurallarını değiştirecek ve 2026’ya kadar yeni kurallara uygun bir araba geliştirmek çok kolay değil. Araçlar biraz daha dar ve hafif olacak ve atık ısı gücünü geri kazanan kıymetli, karmaşık hibrid sistem (MGU-H) ortadan kalkacak – bunu telafi etmek için frenleme sırasında enerjiyi geri kazanan hibrid sistem (MGU-K) kullanılacak.

Öncelikle ABD ekibi Andretti Cadillac’ın 2026’da güçlü bir giriş yapmak için tüm odağını yeni kurallara uygun bir yarış aracı üretmeye vermek istediği düşünülüyor. Avrupa’nın göbeğinde, Avrupalı araba markalarını çok güçlü ABD araçlarıyla yenmekten büyük keyif alacakları kesin.

Öte yandan, Avrupalı araba üreticilerinin gösteri alanı olan F1’in aslında bu gösteride Amerikalı bir araba markasını görmeye pek istekli olmadığını da unutmayalım. Her ne kadar Amerikalı seyircilerin NASCAR üzere araba yarışlarından başını kaldırıp F1’e odaklanması için bu bir fırsat üzere görünse de tekrar de Avrupalıların ABD arabalarını kendi gösterilerinde görmeyi pek de istemediğini kabul etmek lazım. Hasebiyle, F1’in isteksizce bir toplantı daveti atıp, akabinde da yanıt gelmeyince davetin peşine düşmemeleri çok anlaşılır bir durum.

Gönülsüz davet mi?

F1’de, biri hariç, tüm kupaların tek bir kadro tarafından alındığını da düşünürsek, F1 idaresinin rekabeti artırmak konusundaki telaffuzları çok da inandırıcı görünmüyor. Pekala buna karşın neden ABD’li araba üreticisini yarışa davet ettiler. Burada da anahtar bir ayrıntı var.

Andretti Cadillac’ın yarışlara davet edilmesi F1’in istekli aldığı bir karar değil, bir zorunluluktu. Avrupa Birliği’nin antitörst kanunları, ticari spor faaliyetlerini de kapsıyor ve bu yasaya çarpmamak için F1’in farklı markaları da yarışa davet etmesi olumlu bir imaj çiziyor. Lakin davet etmesi, yarışa girmelerini istedikleri manasına gelmiyor.

Yine de, spam klasörü mazeretiyle yaşanan irtibat kopukluğu ortaya çıktığına nazaran, tahminen Andretti ve F1 tekrar bir ortaya gelip 2026’daki yarış için pazarlık yapabilir.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)