Taşınabilir ve bilgisayar için en düzgün açık dünya oyunları

Açık dünya oyunları sayesinde serbestçe dolaşıp oyunun yapısal mekaniğinden uzaklaşarak kendinizi farklı maceraların içerisinde bulabilirsiniz.

Bu listede en yeterli açık dünya oyunları ile karşılaşacaksınız. Bu oyunlardan 7 tanesi taşınabilir teknolojiler eşliğinde oynanabilen imaller. Başka yedisi ise Windows platformunda deneyimleyebildiğiniz oyunlar.

Düşük sistemli açık dünya oyunları da son derece ilgi çekiyor. Bu listede yer alan projelerde eğlenceli vakitler geçirmek istiyorsanız aygıtınızın size tavsiye edilen oyunun gereksinim duyduğu yazılım ve donanım mimarisine sahip olduğundan emin olmalısınız.

En düzgün açık dünya oyunları

İşte taşınabilir ve PC için en uygun ücretli ve ücretsiz açık dünya oyunları listesi 🔽

 • Arcane Legends (Mobil)
 • Don’t Starve: Shipwrecked (Mobil)
 • Evil Lands (Mobil)
 • Forsaken World: Gods and Demons (Mobil)
 • Genshin Impact (Mobil)
 • LifeAfter (Mobil)
 • Sky: Children of the Light (Mobil)
 • Assassin’s Creed Valhalla (PC)
 • Batman: Arkham Knight (PC)
 • Far Cry 5 (PC)
 • Forza Horizon 4 (PC)
 • Grand Theft Auto 5 (PC)
 • The Elder Scrolls V: Skyrim (PC)
 • The Witcher 3: Wild Hunt (PC)

iOS ve Android telefonlar için açık dünya oyunları 📱

Açık dünya oyunu denilince bir oyuncunun o oyundaki vazifeler yahut amaçlar için ne vakit ve nasıl harekete geçeceğini tasarlayabildiği bir dünyadan kelam edildiğini bilmeniz gerekiyor.

Birçok imal aslında oyunculara çok kısıtlı imkânlar sunuyor. Bu kısıtlı imkânlar oyuncuların bir oyundaki dış yerleri keşfetmesini önlüyor. Dijitalleşme olgusunun yaygınlaşmasıyla internet irtibatı ile oynanan (online) açık dünya oyunları için stüdyosuna kapanan ve bu daldan gelirler elde etmek isteyen firmaların sayısı uygunca arttı.

Açık dünya ve RPG oyunları veya açık dünya ve otomobil oyunları üzere yeni cinslerin de ortaya çıkmasıyla gelişen ve genişleyen oyun dünyası, taşınabilir platformunun pahasını yükseltti. Bu durumdan telefonlar da nasiplendi.

Arcane Legends ☄️

2012 yılında Spacetime Studios tarafından Windows, iOS, Android ve Google Chrome için piyasaya sürülen bu imal üç boyutlu bir açık dünya oyunu.

Bu oyunda rol yapabilir (MMORPG), karakterler geliştirebilir, konutunuzu dizayn edebilir ve hayvanlarınızı besleyip onlarla maceradan maceraya koşabilirsiniz.

3 ana sınıfın ve onlarca yeteneğin bulunduğu Arcane Legends’da altınlar toplayıp eşyalar elde edebilir, ölümcül düellolarda uzunluk gösterebilir ve çeşitli savaş etkinliklerinde yer alabilirsiniz. Dağlar, ekilmemiş topraklar, kırsal topraklar, ormanlar ve zindanlar sizin tarafınızdan keşfedilmeyi bekliyor. ormanlar

Android sürümü || iOS sürümü

Don’t Starve: Shipwrecked 🚢

Düşük sistemli açık dünya oyunları için uygun bir örnek olan Don’t Starve: Shipwrecked sayesinde bir tekneyle okyanuslarda gezecek ve tropikal adalarda yaşayacaksınız. Adalarda yaşamak hiç kolay değil zira sert hayat kurallarıyla boğuşacaksınız. Aç kalmamak için adalardan ve denizlerden yiyecekler toplamalısınız.

Android sürümü || iOS sürümü

Evil Lands 🏞️

İnternet temasını (online) kullanan bu imal çok oyunculu bir açık dünya oyunu. Evil Lands’te gizlenen canavarları ve ejderhaları bulabilir ve onları öldürebilirsiniz.

Karakterinizi seçip vazifeleri tamamlamak ve dünyayı kötülüklerden arındırmak için öteki oyuncularla iş birliği yapabilirsiniz.

Büyülü yerleri ve ormana benzeyen zindanları yağmalayabilirsiniz. Çeşitli haritalar, ganimetler, geliştirilebilen yetenekler, karakter sınıfları, sürükleyici vazifeler ve üç boyutlu görseller sizi çağırıyor.

Android sürümü || iOS sürümü

Forsaken World: Gods and Demons 😈

Fantezi bir rol yapma oyunu olan bu üretimde ihtişamlı hazinelerin peşinden koşacaksınız. Bir ejderhanın inine baskın yapabilir, kayıp yapıtları arayabilir ve balık tutabilirsiniz. Calindor’un geleceği sizin elinizde. Büyücüler, cüceler, ruhlar, savaşçılar ve yabanî bir ömür ile vakit geçirmeye hazır olun.

Forsaken World: Gods and Demons’ın açık dünya ve hayatta kalma oyunları için hazırlanan listelerde kendisine yer bulması tesadüf değil. Çevrenizdeki oyuncularla etkileşime geçmek, mallarınızı ve kaynaklarınızı refah ismine takas etmek, rakiplerinizle savaşmak ve Calindor’u özgürce gezmek için çabuk edin.

Android sürümü || iOS sürümü

Genshin Impact ✨

Açık dünya ve RPG oyunları denilince akla gelen birinci oyunlardan birisi olan Genshin Impact’de yedi başka ulus ile tanışacaksınız. Bu ulusların hepsi farklı bir ögeye bağlı ve farklı bir ilah tarafından yönetiliyor. Teyvat isimli bir cihanda karakterinizi savaşlara hazırlamalısınız.

Dağlara tırmanmak, görüntülere tanıklık etmek ve ırmakları geçmek bu oyunun bir modülü. Ortalıkta gezinen perilere ve tuhaf yaratıklara dikkat edin. Teyvat’ta yedi adet element var: Ateş, buz, tabiat, elektrik, rüzgar, su ve toprak.

Bu elementler bir ortaya getirildiğinde çeşitli yansımalar meydana geliyor. Mesela su ve ateş sayesinde buharlaşma sürecine şahit olabilirsiniz.

Android sürümü || iOS sürümü

LifeAfter 🧟

Doomsday World’ü keşfetmeye ne dersiniz? Sisin, pisliğin ve fırtınaların kol gezdiği denizlerde yelken açıp oraları fethetmek ister misiniz? Hayatta kalma temalı olan bu açık dünya oyunu zombi tarafından ısırılan karakterleri insan görünümlü zombilere dönüştürüyor. 

Bataklıklar, çöller, karlı dağlar, kumsallar, ormanlar ve kentler ile uçsuz bucaksız bir dünyayı size sunan bu üretimde zombilerin hücumlarını savuşturmak ve kendi sığınağınızı inşa etmeniz gerekiyor. Hayatta kalmak için arkadaşlar edinmelisiniz.

Android sürümü || iOS sürümü

Sky: Children of the Light ⭐

Bulutların üzerine çıkmak, etrafınızdaki bireylerle bağlantı kurmak, enstrüman çalmak ve gökyüzüne ulaşmak bu oyunun tabiatında var. MMORPG ve açık dünya oyunlarıile haşır neşirseniz Sky: Children of the Light’ta dünyayı keşfetmek, hazineleri tespit etmek, karanlık âlemlere dalmak ve takımyıldızlarındaki ruhları kurtarmak için ivedi edin.

Android sürümü || iOS sürümü

Bilgisayarlar için açık dünya oyunları 🖥️

PC ve açık dünya oyunları performans ve oynanış tecrübesi açısından şad etmeyi başarıyor. Çünkü bilgisayarlar bir oyuncunun birinci ve üçüncü şahıs perspektifi eşliğinde keşfedebileceği gerçek vakitli üç boyutlu ortamlar sunmak konusunda pek başarılı.

Assassin’s Creed Valhalla 🗡️

Ubisoft Montreal tarafından geliştirilen bu imal 10 Kasım 2020 tarihinde piyasaya sürüldü. Aksiyon ve rol yapma oyunu halinde nitelendirilen Assassin’s Creed Valhalla tıpkı başka Assassin’s Creed oyunları üzere size açık bir dünya sunuyor.

873 yılındaki Vikingler’in İngiltere’yi istila etmesini bahis alan bu oyunda Suikastçı Kardeşliği ile Tapınak Şövalyeleri ortasındaki çatışmasının ortasında kalan ve bir Viking akıncısı olan Eivor ile maceradan maceraya atılacaksınız.

Steam sayfası

Batman: Arkham Knight 🦇

Bu oyun Rocksteady Studios tarafından geliştirildi ve 7 yıl evvel Warner Bros. Interactive Entertainment sayesinde yayımlandı. Aksiyon ve macera ögelerinin eksik olmadığı Batman: Arkham Knight’ta DC Comics’in Batman isimli üstün kahramanı irdeleniyor.

Batman: Arkham City’nin devamı niteliğinde olan bu üretim Gotham City’de geçiyor ve Scarecrow’un Gotham’ı ele geçirmeye çalışması husus alınıyor. Oyuncular bu oyunda tüm haritayı özgürce gezebiliyor. İlgili haritada üç ana kısım var: Bleake, Miagani ve Founders’ Adaları.

Kanca silahlarını kullanıp süzülmek veya Batmobile isimli araç ile haritada dolanmak size kalmış.

Steam sayfası

Far Cry 5 💥

Ubisoft’un birinci şahıs nisancı oyunlarından birisi olan Far Cry 5’de ABD’de bulunan ve Montana isimli eyalete ilişkin olan Hope County’de vakit geçireceksiniz. Burayı ele geçiren Joseph Seed’e dikkat etmelisiniz.

Zira siz bir şerif yardımcısısınız ve yaşadığınız yerin bekası için gerekirse direniş kümeleri ile çalışmalısınız. Savaş ve keşif mekaniklerinin çokça bulunduğu Far Cry 5’de ana misyonlara yan misyonlar eşlik ediyor. Harita editörü ve çok oyunculu oyun modu da sizi karşılıyor.

Açık dünya oyunları için hazırlanan listelerde sıkça görebileceğiniz bu üretimdeki haritaları yürüyerek yahut araç kullanarak gezebilir, karakterinizin görünümünü değiştirebilir, rakiplerinizi menzilli ve patlayıcı silahlarla yok edebilirsiniz.

Steam sayfası

Forza Horizon 4 🏁

Açık dünya oyunları PC platformu için olmazsa olmaz bir oyun tipi hâline geldi. 4 yıl evvel oyuncuların beğenisine sunulan bu imal bir yarış oyunu.

Birleşik Krallık’ın kurgusal bölgelerinde cirit atacağınız Forza Horizon 4’te 450’den fazla lisanslı araç mevcut. Pist Yaratıcısı ile kendi pistlerinizi oluşturabilir ve buralarda yarışlar düzenleyebilirsiniz. Bu oyun internet ilişkisi olmadan da oynanabiliyor. Kendisi internetsiz oyunlar için hayli hoş bir örnek.

Steam sayfası

Grand Theft Auto 5 🚔

2013 yılında Rockstar Games tarafından yayımlanan bu oyun aksiyon, macera ve açık dünya oyunu olarak nitelendiriliyor. Sizi üç karakter karşılıyor: Banka soyguncusu Michael De Santa, sokak çetesi üyesi Franklin Clinton ve uyuşturucu satıcısı Trevor Philips.

Tıpkı öteki Grand Theft Auto oyunlarında olduğu üzere burada da istediğiniz araçla istediğiniz formda gezebiliyor, istediğinizi öldürebiliyor, yer soyabiliyor, polislerle çatışabiliyor ve daha birçok aksiyonu gerçekleştirebiliyorsunuz.

Tek ve çok oyunculu modlarla eğlenebilir, öykü modundaki karakterleri denetim edebilir, bu karakterlerin dünyasına misyon sırasında yahut vazife dışında adım atabilirsiniz. Birçok vazifede ateş edecek ve araç süreceksiniz. Grand Theft Auto 5’de bulunan ateşli silahlara, yakın dövüş aletlerine ve patlayıcı silahlara bayılacaksınız.

Steam sayfası

The Elder Scrolls V: Skyrim 🐉

Bethesda Game Studios tarafından geliştirilip Bethesda Softworks aracılığıyla piyasaya sürülen, serbest dünya tipi aksiyon ve rol yapma oyunu olan The Elder Scrolls V: Skyrim 11 yaşına bastı. 

Bu üretimde ejderhaların rabbi olan Alduin isimli bir ejderhayı öldürmeye çalışacaksınız. Skyrim’deki yerleri istediğiniz üzere keşfedebilirsiniz. Size verilen vazifeleri ister yerine getirirsiniz ister getirmezsiniz.

At üstünde gezebilir yahut yürümeyi tercih edebilirsiniz. Skyrim’de sınırsız misyon imkânı var. Ayrıyeten bu oyunda karakter sınıfı mevcut değil. Karakterinizin maharetleri geliştikçe düzey atlayabilir, mesken satın alabilir ve evlenebilirsiniz.

Steam sayfası

The Witcher 3: Wild Hunt 🧙

CD Projekt RED ve Warner Bros. Interactive Entertainment için epey elzem bir imal olan The Witcher 3: Wild Hunt TPS, aksiyon, RPG ve açık dünya oyunu olarak bedellendiriliyor.

Rivyalı Geralt’ın hikayesini irdeleyen bu oyunda Geralt’ın hafızası yerine geliyor ve kendisi Yennefer’ı aramaya başlıyor. Ciri’yi geri getirmek için Emhyr var Emreis’den kontrat alan karakterimiz peşinde Wild Hunt olan Ciri için çalışıyor.

Slav mitolojisinden esinlenilen The Witcher 3: Wild Hunt’ta canavarlar, cüceler, elfler ve beşerler var. Bu dörtlüye paralel boyutlar ve ekstra boyutlu dünyalarla çevrili olan bir kıta arkadaşlık ediyor.

Bu kıtada Nilfgaard İmparatorluğu ile Redanya ortasındaki savaşa tanıklık edeceksiniz. Nilfgaard’ın İmparator Emhyr var Emreis tarafından yönetildiğini unutmayın.  

Steam sayfası

Açık dünya oyunları tarihi 🗓️

En eski açık dünya oyunu için rastgele bir fikir birliği yok fakat birçok kişi SEGA’nın imzasını taşıyan ve 1970 yılında yayımlanan Jet Rocket isimli üretimin bu unvana layık olduğunu düşünüyor.

Günümüzde bile kendisinden esinlenilen kimi eski açık dünya oyunları:

 • The Hobbit (1982)
 • Mercenary (1985)
 • The Legend of Zelda (1986)
 • The Terminator (1990)
 • Super Mario 64 (1996) 
 • Grand Theft Auto III (2001)

En âlâ açık dünya oyunları hakkında çeşitli bilgilere mesken sahipliği yapan bu içeriğimizin sonuna geldik. Bir açık dünya oyunu oynamak isteyen bireyler için çeşitli seçenekler sunduk.

Bu yazıda iOS ve Android üzere tanınan olan taşınabilir platformlar için yayımlanan ücretsiz açık dünya oyunları da var. Özgür dünya oyunları ve bedava açık dünya oyunları listemizde kendisine yer bulurken alternatif oyun çeşitlerinden de bahsetmeyi ihmal etmedik.

Değerlendirme
0 (0 Oy)