2024’ün Apple Watch’ları uyku apnesi, hipertansiyon ve çok daha fazlasını tespit edebilir

Bloomberg, Apple’ın son on yıldaki sıhhat teşebbüslerini ayrıntılandıran uzun bir makalede, bu teşebbüsleri genişletmeyi hedeflediği için 2024 Apple Watch’un birkaç yeni sensöre sahip olabileceğini bildirdi.

Uyku Apnesi tespiti

Mark Gurman ve Drake Bennett’in bildirdiğine nazaran Apple’ın Watch için saat ve işitme aygıtı yetenekleri alanında hipertansiyon ve uyku apnesi tespiti de dahil olmak üzere 2024 için cazip bir yol haritası bulunuyor. Saat, uyku apnesinin tespiti ve birisinin bu duruma sahip olup olmadığını iddia etmek için uyku ve nefes alma sistemlerini kullanacak ve akabinde kullanıcıları bir doktora görünmeye yönlendirecek.

Kan Basıncı Sensörü

Apple, kan basıncı sensörünü ise evreli olarak kullanıma sunacak. Sensör, birinci sürümde kullanıcıya yalnızca kan basıncının yükseliş eğiliminde olup olmadığını söyleyecek ve kullanıcıya hipertansiyon kaydedildiği sırada ne yaptığını not etmesi için bir günlük sunacak.

Bloomberg’in bildirdiğine nazaran, bu fonksiyon her vakit kullanıcılara bir hekimle görüşmelerini yahut klâsik bir aygıtla tansiyonlarını denetim etmelerinin gerektiğini söyleyecek. Fakat sistemin gelecekte sunulacak bir sürümü, kesin sayılar verme, hatta ilgili şartları teşhis etme yeteneğine sahip olacak lakin bu sistem şimdilik “çok uzak gelecekte” yer alıyor.

Bildirilene nazaran Apple, tıpkı oksimetre sensöründe olduğu üzere, yeni sıhhat özellikleri sunmak emeliyle bu yeni özellikleri “bilinmesi gereken” fonksiyonlar olarak piyasaya sürmeyi planlıyor. Fakat, bu fonksiyon tıbbi kullanıma yönelik olmadığı için bir kişinin kanındaki oksijen yüzdesini yahut artan kan basıncını gösterse de bilgilerin ne manaya geldiğini göstermeyecek. Yeniden de Apple, örneğin doğurganlık bilgilerinin ötesine geçmek ve ateşi algılamak için kandaki oksijen ve sıcaklık sensörleri için sıhhat düzenlemelerinden onay isteyebilir.

Kan Şekeri Ölçümü

Bloomberg, Apple’ın gelecekteki bir Apple Watch’ta kan şekeri sensörü için kısa dalga kızılötesi absorpsiyon spektroskopisini de kullanabileceğini söylüyor.

Yayının açıkladığına nazaran “bu teknik, lazerlerin cilt yoluyla kan damarları ve hizmet ettikleri hücreler ortasındaki dokulararası sıvıya ışınlanmasını içeriyor. Araştırmacılar, ışığın geri yansımasının yoğunluğunun, interstisyel sıvıdaki ve buna bağlı olarak kan sirkülasyonundaki glikoz konsantrasyonunu hesaplamak için kullanılabileceğini buldu ve bedene nüfuz etmesi gereken tek şey ışıktır.

Ancak invaziv olmayan bir sistemin çok çeşitli cilt tonlarını görmesi ve çeşitli kan kümelerini tahlil etmesi gerektiğinden ötürü, Apple hala muhtaçlık duyduğu tüm bilgileri elde etmekte zorlanıyor. Şirket, ham bilgileri incelemek ve bir kişinin ne vakit diyabet geliştirebileceğine dair bir iddia oluşturmak için yapay zekayı kullanmayı planlıyor.

Yine de Apple, tam bir kan şekeri sensöründen evvel, bir kişinin kan şekerinin değişimini izleyen ve kullanıcıları prediyabet konusunda uyaran bir fonksiyon sunabilir.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)