80 yıldır kayıp olan Amerikalı asker nihayet bulundu

Yaklaşık 80 yıl evvel, 2. Teğmen Gilbert Haldeen Myers’ın yardımcı pilotluk yaptığı bir Amerikan bombardıman uçağı, İtalya’nın Sicilya kenti üzerinde düşürüldü. Kazadan sonra hiçbir yerde bulunamayan Myers’ın operasyon sırasında kaybolduğu ilan edildi. Ancak nihayet, uzman isimli tıp teknikleri kullanılarak Myers’ın bulunduğunu açıkladı.

27 yaşındaki Myers’ı ve mürettebattaki ABD Ordusu Hava Kuvvetleri’nden beş arkadaşını taşıyan uçak, Temmuz 1943’te adanın Sciacca Havaalanı‘ndan yaklaşık 2,4 kilometre uzağında düşmüştü ve mürettebattan hiçbirinin hayatta kaldığı düşünülmüyordu. Cranfield Üniversitesi’nin Çatışma Yaralılarını Kurtarma ve Tespit Etme grubunun (CRICC) ve ABD Savunma Savaş Esirleri/Kayıp Bulma Ajansı’nın (DPAA) Myers’ın kalıntılarını arama çalışmaları da bu bölgeye odaklanıyordu.

20 isimli tıp uzmanından oluşan CRICC grubu, kaza bölgesindeki dikkatli hafriyat sürecinden sorumluydu. Cranfield İsimli Tıp Enstitüsü’nde arkeoloji ve antropoloji alanında kıdemli öğretim vazifelisi olan David Errickson, yaptığı açıklamada “çalışmalarımız sırasında, kemik yahut başka delil olabilecek her parçayı titizlikle inceleyerek sistematik bir formda tabanı kazdık” dedi ve devam etti: “Ekibimiz, Sicilya’daki hafriyat alanı üzere kuvvetli ortamlarda insan kalıntılarını ve yapıtları ayırmak ve tahlil etmek için kazılan gerecin sudan geçirildiği bir süreç olan ıslak taramayı kullandı.”

Ekip, hafriyatlarda uçak enkazı modüllerinin yanı sıra insan kalıntılarını da muvaffakiyetle çıkardı. Bunlar daha sonra dünyadaki en büyük ve en çeşitli iskelet tanımlama kütüphanesi olarak görülen DPAA laboratuvarına gönderildi. Buradaki isimli antropologlar, DNA tahlillerini gerçekleştirdi ve takımın bulduğu şahsî eşyalar üzere antropolojik ve ikinci derece ispatlarla birlikte kalıntıların Myers’a ilişkin olduğunu doğruladı.

Errickson, “2’nci Teğmen Myers’ın kalıntılarının bulunması, sırf uygun bir askeri merasimle cenaze merasimi yapılmasını kolaylaştırmakla kalmıyor, birebir vakitte ailenin bulunan her türlü şahsî eşyayı almasına da imkan tanıyor. En değerlisi, çatışma sırasında kaybolan yahut öldürülenlerin ailelerinin aradıkları kapanışını bulmalarını sağlıyor” dedi. Myers, 10 Kasım’da St. Petersburg, Florida’da toprağa verildi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında kaybolan 72.000’den fazla Amerikalı personel var. Bunların 39.000’inin bulunabileceği düşünülse de, çalışmalar için önemli zorluklar da bulunuyor.

Cranfield İsimli Tıp Enstitüsü’nden isimli antropolog Nicholas Márquez-Grant, “Bazen bu üzere kazılardan hiçbir sonuç çıkmayabilir yahut belirsizlikler devam edebilir” dedi ve ekledi: “Ayrıca şartlar, olay sonrası arazi kullanımından da etkileniyor. Çiftçiliğin yapıldığı yahut arazinin değiştiği bölgelerde, keşifler ekseriyetle çok küçük modüllerle sonlu kalıyor.”

Ancak Márquez-Grant, bazen bu kesimlerin kimliklerin belirlenmesinin kilit modülleri haline geldiğini ve Myers’ın bulunması ve kimliğinin belirlenmesinin, çatışmalarda kaybolan ve ölenleri bulmanın sahiden mümkün olduğunu gösterdiğini de kelamlarına ekledi.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)