Amiral gemisi Android aygıtların yeni işlemcisi Snapdragon 8 Gen 3 tanıtıldı

Önümüzdeki yıl en güçlü Android aygıtlara güç verecek olan yeni kuşak yonganın duyurusu nihayet yapıldı. Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 3 yongası resmi olarak tanıtıldı.

Yapay zeka, varsayım edileceği üzere bu yılın en kıymetli konusu. ChatGPT 4.0 üzere üretken yapay zeka modellerinin tüketici lansmanlarının yanı sıra, Google üzere şirketler de yeni Pixel 8 ve 8 Pro üzere aygıtlarında yapay zekaya büyük kıymet veriyor.

Qualcomm’a nazaran Snapdragon 8 Gen 3, önümüzdeki birkaç yıl içinde yaygınlaşmaya başlayacak olan yeni kuşak yapay zekalı dijital asistanların taleplerini karşılayabilmek için özel olarak tasarlandı. Şirket, büyük lisan modellerinin çip üzerinde saniyede 20 token üzere etkileyici bir süratte çalışabileceğini söylüyor. Ayrıyeten Snapdragon 8 Gen 3’ün %98’e kadar daha süratli Hexagon NPU performansı ve watt başına %40’a kadar daha düzgün performans sunduğu tez edildi.

Yapay zeka performansına odaklanılması, Qualcomm’un temel performansı unuttuğu manasına da gelmiyor. Qualcomm’a nazaran Snapdragon 8 Gen 3, Snapdragon 8 Gen 2’ye kıyasla %30 daha yeterli CPU performansının yanı sıra %20 daha düzgün güç verimliliğine sahip. GPU performansı açısından Qualcomm, çipin %25 daha âlâ güç verimliliği ile %25 daha uygun performans göstereceğini söylüyor.

Kamera performansı yıllardır gündemde olan bir husus ve Qualcomm, Pixel serisinin Snapdragon platformunu kullandığı periyottan bu yana çipinde imaj işlemeyi uzun vakittir öne çıkarıyor. Snapdragon 8 Gen 3, daha âlâ detay ve canlılık için bir çekimi 12 katmana kadar yakalayabiliyor. Qualcomm ayrıyeten yeni bir Samsung 200 megapiksel kamera sensörü tarafından desteklenen ve kullanıcıların 4K çekim modunda kalarak birden fazla görüntü çekmesine, objeleri izlemesine ve 2x ve 4x’e kadar yakınlaştırmasına imkan tanıyan yeni Zoom Anyplace teknolojisini de gösteriyor.

Snapdragon 8 Gen 3, Qualcomm’un en yeni mmWave ve alt-6GHz 5G bantlarını destekleyen en yeni jenerasyon X75 modemini barındırıyor. Ayrıyeten, etkileyici 5,8 Gbps’lik en yüksek süratlerde Wi-Fi 7’yi destekleyen Qualcomm’un FastConnect 7800 Wi-Fi sistemine de sahip.

Snapdragon 8 Gen 3’ün başka tarafları, çipin evvelki kuşaklardan daha âlâ performans göstermesini sağlıyor. Qualcomm, çipin donanım hızlandırmalı ışın izleme ve 240Hz ekranlarda 240 fps takviyesi de dahil olmak üzere en yeni kuşak Seçkine Gaming özelliklerini sunduğunu belirtiyor. Ayrıyeten, Bluetooth üzerinden 24-bit 96kHz kayıpsız sesi destekleyen Qualcomm’un Snapdragon Sound teknolojisi için de dayanak verilecek.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 yonga setini piyasada görmeye başlamamız aslında çok uzun sürmeyecek. Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 3’e sahip amiral gemisi Android telefonların önümüzdeki haftalarda piyasaya sürüleceğini ve Asus, Honor, OnePlus, Oppo ve Xiaomi üzere şirketlerin hepsinin bunu kullanacağını belirtiyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)