Android telefonlar, RISC-V ile birlikte önümüzdeki yıllarda önemli bir değişim yaşayabilir

Günümüzde satılan tüm akıllı telefonlar, ARM’In ISA’sını (Yönerge Seti Mimarisi) temel alan işlemciler kullanıyor. Arm Holdings, güç tasarrufu sağlayan bu mimariyi 1983 yılında geliştiren İngiliz bir şirket ve birkaç on yıldır taşınabilir aygıt alanında tartışılamaz liderliğini sürdürüyor. Apple’dan Samsung’a ve Xiaomi’ye kadar çabucak her marka, taşınabilir aygıtlarında ARM mimarisini temel alan işlemciler kullanıyor. Lakin önümüzdeki yıllarda yeni bir seçeneğin ortaya çıkmasıyla bu durum değişebilir. Android akıllı telefonların ve öbür aygıtların RISC-V tabanlı işlemcilere geçiş yaptığını görebiliriz.

RISC-V, Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi tarafından 2014 yılında geliştirilen yeni bir RISC tabanlı komut seti mimarisi. RISC-V’yi ARM’dan ayıran tahminen de en kıymetli özelliği, ücretsiz ve açık kaynaklı olması. Bu, markaların bu mimariyi kullanmak için kimseye para ödemesine gerek olmadığı manasına geliyor. Yeni mimari son birkaç yıldır ivme kazanıyor ve ortalarında Android’in de bulunduğu çeşitli geliştirme araçları ve işletim sistemleri tarafından verilen dayanak artıyor.

Android şu anda ARM (Arm v7 ve ARM64), x86, x86-64 ve RISC-V talimat seti mimarilerini destekliyor. Birkaç gün evvel Google, Wear OS’a RISC-V takviyesi getirmek için Qualcomm ile bir işbirliği yaptığını duyurdu ve artık şirket, Android’de de RISC-V dayanağını geliştireceğini açıkladı.

Google artık RISC-V için gelişmiş dayanağa başladığını ve RISC-V kullanan rastgele bir işlemcinin yüksek performans elde etmesi beklenen tüm özellikleri desteklemesini sağlayacağını söylüyor. Geliştiriciler, artık Cuttlefish Sanal Aygıtı aracılığıyla RISC-V için Android takviyesini kendi makinelerinde oluşturabilir, test edebilir ve çalıştırabilirler. Ayrıyeten temel bir Android (AOSP) tecrübesi oluşturup çalıştırmaları da mümkün. Google, şimdi tam olarak optimize edilmemiş olsa da sistemin deneme ve işbirliği için gereğince hazır olduğuna inanıyor.

Google, NDK (Yerel Geliştirme Kiti) ABI’yi (Uygulama İkili Arayüzü) yakın vakitte tamamlamayı ve beta sürümlerini Android’in genel web sitesinde kullanıma sunmayı planlıyor. RISC-V, bu yılın sonlarında test edilmek üzere yakında x86-64 (AMD ve Intel PC’ler) ve ARM64 (ARM tabanlı işlemciler) üzerinde denenebilecek. Şirket, 2024 yılında RISC-V emülatörünü tam özellik setiyle halka sunmayı planlıyor ve bu sayede beşerler uygulamaları ve oyunları telefonlar ve tabletler de dahil olmak üzere çeşitli aygıt form faktörlerinde test edebilecek.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)