Apple, Apple Watch için şok bir ithalat yasağı ile karşı karşıya kalabilir

ABD’deki Memleketler arası Ticaret Komitesi (ITC), 26 Ekim Perşembe günü, Apple Watch’un Masimo isimli bir tıbbi teknoloji şirketinin patent haklarını ihlal ettiği argümanıyla potansiyel bir Apple Watch ithalat yasağı kararı aldı.

Sorunlar birinci olarak Ocak 2023’te, bir ABD yargıcının Apple’ın Masimo’nun nabız oksimetresi patentlerini ihlal ettiğine karar vermesiyle ortaya çıktı. O devirde ITC, Apple Watch’un yasaklanıp yasaklanmayacağı konusunda şimdi bir karar vermemişti. Son güncellemede bu karar onaylandı, fakat artık başkanlık incelemesi kelam konusu olduğu için çabucak yürürlüğe girmeyecek.

Reuters’e nazaran, ABD lideri Joe Biden’ın davayı incelemek ve Apple Watch ithalatının yasaklanması kararını veto edip etmeyeceğine karar vermek için iki aya yakın vakti var. İnceleme mühleti sona erdiğinde Apple, yasakla ilgili olarak ABD Federal Temyiz Mahkemesi’ne temyiz müracaatında bulunabilir.

Öte yandan Masimo’nun İcra Heyeti Lideri, kararın en büyük şirketlerin bile yasalar karşısında sorumlu tutulması gerektiğine dair bir örnek teşkil ettiğini belirtti. Kararın “dünyanın en büyük şirketinin bile maddelerin üstünde olmadığına dair güçlü bir ileti gönderdiğini” savundu.

ITC şu an için hangi Apple Watch modellerinin yasaktan etkileneceğini açıklamadı. Lakin Masimo 2021 yılında, 2020 Apple Watch Series 6’nın kan-oksijen düzeylerinin izlenmesinde kullanılan teknolojiye ait patent haklarını ihlal ettiğini belirten bir şikayette bulunmuştu. Bu Apple Watch serisinin bu türlü bir teknolojiye sahip birinci Apple Watch serisi olduğunu belirtelim.

AliveCor firmasının Apple Watch’ta kullanılan EKG teknolojisi için Apple’ın patent haklarını ihlal ettiğini argüman eden bir şikayeti de var. Bu şikayet de Apple Watch ithalatının yasaklanmasına yol açabilecek olsa da şu an itibariyle AliveCor’un patentleri tamamlanana kadar beklemeye alınmış durumda.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)