Apple, iPhone 16’da yeni bir grafen soğutma sistemi kullanabilir

Hatırlarsanız iPhone 15 serisi satışa çıktıktan bir mühlet sonra birçok kullanıcıdan aşırı ısınma şikayetleri gelmeye başlamıştı. Apple bu sorunu yazılım güncellemesi ile çözdüğünü söylese de, gelecekte benzeri bir sorun yaşamamak için kolları sıvadı. iPhone 16’lar piyasaya sürüldüğünde, tıpkı biçimde çok ısınma sıkıntılarıyla karşı karşıya kalmak istemeyen şirket, yeni bir soğutma sistemi için çalışıyor olabilir.

Geçtiğimiz günlerde Apple, işletim sistemindeki kusurları gidermek için bir iOS 17 güncellemesi yayınladı ve iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max kullanıcıları, güncellemenin performansı etkilemeden çok ısınma sıkıntılarını azalttığını bildirdi. Ancak birtakım kişiler telefonlarının hala çok ısınma sıkıntısıyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Şimdiyse şirket içerisinden biri, Apple’ın iPhone 16 serisi için bir grafen soğutma sistemi üzerinde çalıştığını tez ediyor.

Eğer sızıntıyı yapan kişi yanlışsız söylüyorsa, Apple soğutmayı düzgünleştirmek için iPhone 16 serisinde kullanılacak bir grafen termal sistem üzerinde çalışıyor. Dahası, iPhone 16 Pro pilinin metal bir kaplamaya sahip olacağı bildiriliyor.

Grafen soğutmanın dört iPhone 16 modelinde de kullanılıp kullanılmayacağı ya da neden yalnızca iPhone 16 Pro’ların bu pillere sahip olacağı aşikâr değil. iPhone 16 söylentileri için şimdi erken bir devirde olduğumuzdan üzerine düşünmeye pek gerek yok. Çünkü Apple’ın rastgele bir mevzuda karar vermeden evvel çeşitli fikirleri denediğini hepimiz biliyoruz.

Ancak hepsinden öte, A17 Pro çipin ne kadar güçlü olduğunu unutmayalım. Konsol sınıfı oyunları çalıştırabiliyor ve benchmark testlerinde M1 ve M2 çipli Mac’leri geride bırakıyor. Yani çok ısınmasının nedeni soğutmayla ilgili ve Apple’ın faal bir soğutma sistemini kullanması için telefonun içinde hudutlu bir alan var.

Grafen sistemi kullanmak soğutmayı kıymetli ölçüde güzelleştirebilir, lakin bu yalnızca bir spekülasyon. Pil için metal bir kasa, ısının iPhone’un dış yüzeyine hakikat taşınmasına yardımcı olabilir. Bu da ısı dağılımına neden olabilir. Lakin yeniden de bunun sahiden işe yarayıp yaramayacağını bilmemiz şimdi mümkün değil. Öte yandan telefonun içine daha fazla metal eklemek tartısı da artıracaktır.

Apple bu soğutma fikriyle ilerleyecekse, iPhone 16’nın lansmanına yaklaştıkça bu bahiste daha fazla şey duyabiliriz. Söylentiler yanlışsız çıkmasa bile iPhone 16’nın iPhone 15’ten daha âlâ bir soğutmaya sahip olacağını umuyoruz.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)