Apple, iPhone 17 Pro’da kendi Wi-Fi çiplerini kullanabilir

Haitong Securities analisti Jeff Pu’nun bildirdiğine nazaran Apple, kendi üreteceği Wi-Fi çipini iPhone 17 Pro serisi ile kullanıma sunmayı planlıyor. Ayrıyeten 2026 yılında kadar tüm iPhone 18 modellerinin Apple’ın bu şirket içi Wi-Fi çipini kullanacağını da belirtiyor.

Bu rapor, Bloomberg’in bu yılın başlarındaki haberini doğruluyor. Habere nazaran Apple, 2025 sürümü için özel bir Bluetooth ve Wi-Fi çipi geliştiriyordu. O sırada yayın, Apple’ın bu değişikliği yapmayı planlamasına karşın, şu anda bu çipi tedarik eden Broadcom’un, Apple’a radyo frekansı çipleri ve kablosuz şarjı gerçekleştiren öbür bileşenleri göndermeye devam edeceğini bildirmişti. Bloomberg, Apple’ın bu geçişi basamaklı olarak gerçekleştireceğine, özel Bluetooth ve Wi-Fi çipini üst seviye telefonlarına tanıtacağına ve ilerleyen devirlerde serinin geri kalanına genişleteceğine inanıyor.

İlginç bir biçimde bu yeni rapor, Apple’ın kendi 5G modemini geliştirme planlarının bir felaket olduğuna dair diğer birkaç haberin akabinde geliyor. Savlara nazaran Apple, Qualcomm’un eserleri kadar yeterli çalışmayan bir hücresel data çipi sunmayı istemediği için, şirket içi modemini sunmak için bu on yılın sonunu hedefliyor.

Ancak yeni rapora nazaran hala iPhone 17 Pro modelleri amaç alındığı için Wi-Fi çipi konusunda bir sorun yaşanmayacak üzere görünüyor. Elbette Pu’nun, iPhone 17 Pro’nun entegre Bluetooth + Wi-Fi’ye sahip olacağından bahsetmediğini de belirtmemiz gerekiyor lakin muhtemelen bu biçimde sunulacağı varsayım edilebilir.

Yine de bu raporun tartışmalı bir kısmı bulunuyor. Pu, Mediatek’in 2024 iPad’i için Apple Wi-Fi 6 çipleri tedarik edeceğini ve bu galibiyet sayesinde 2024’ün ikinci yarısında %30 pazar hissesi artışı elde edeceğini söylüyor. Her ne kadar Mediatek giriş düzeyi iPad için modül tedarik edebilecek üzere görünse de analist Ming-Chi Kuo, X üzerinde yaptığı paylaşımda “kendisine nazaran MediaTek’in Apple iPad Wi-Fi çipleri için sipariş aldığı ve bunları 2024’te göndereceği istikametindeki piyasa söylentileri hakikat değil. MediaTek’in Apple için mevcut Wi-Fi siparişleri temel olarak daha düşük Wi-Fi özelliklerine sahip ve eklenti kullanımı gerektiren aygıtlara (örneğin Apple TV yahut başka etraf birimleri) yöneliktir ve teslimatlar 2025 yahut 2026 üzere erken bir tarihte gerçekleştirilecektir” dedi.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)