Apple sonunda pes etti: iPhone’lara RCS dayanağı geliyor

Görünüşe bakılırsa teknoloji devleri ortasındaki mavi ve yeşil baloncuk tartışması artık sona eriyor. Apple, beklenmedik bir biçimde RCS (Zengin İrtibat Hizmetleri) iletileşme standardını destekleyeceğini duyurdu. Üstelik tarih bile verdi: Özellik, 2024 yılında yayınlanacak bir yazılım güncellemesiyle gelecek ve iPhone ve Android kullanıcıları ortasındaki iletileşmeye çeşitli iMessage üslubu özellikler getirecek.

Apple sözcüsü yaptığı açıklamada şunları lisana getirdi: “Önümüzdeki yılın sonlarına yanlışsız, şu anda GSM Association tarafından yayınlanan standart olan RCS Kozmik Profili için dayanak ekleyeceğiz. RCS Üniversal Profilinin SMS yahut MMS ile karşılaştırıldığında daha yeterli bir tecrübe sunacağına inanıyoruz. Bu, Apple kullanıcıları için en düzgün ve en inançlı iletileşme tecrübesi olmaya devam edecek olan iMessage ile birlikte çalışacak.

Bununla birlikte, iPhone ve Android kullanıcıları standart İletiler uygulaması üzerinden daha yeterli bağlantı kurabilecek olsalar da bu Cupertino’nun iMessage’dan vazgeçtiği manasına gelmiyor. RCS’nin uçtan uca şifrelemeyi desteklemediğini, yani iPhone kullanıcılarının iMessage üzerinden bağlantı kurmaya devam edeceğini unutmamak gerekiyor.

Buradaki fark, iPhone – Android kullanıcılarının birbirlerine yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve görüntüler gönderebilecek, çarçabuk küme mesajlaşması yapabilecek ve RCS dayanaklı iletileşme yoluyla pozisyonlarını paylaşabilecek olmaları.

Memoji, çıkartmalar, iletileri düzenleme ve geri alma üzere özellikler iMessage’a özel olmaya devam edecek. Başka bir sorun ise, Apple’ın 2024’te RCS takviyesini sunmasının akabinde operatörlerin de bunu kendi taraflarına eklemeleri gerekecek.

Şu anda Apple’ın RCS dayanağını hangi yazılım güncellemesiyle getireceği ya da bu değişikliğin tesirinin ne kadar büyük olacağı bilinmeyen. Sonuçta, mavi baloncuklar varlığını sürdürmeye devam edecek ve RCS iletilerini göstermeye yönelik üçüncü bir ileti baloncuğu renginin olup olmayacağını şimdi bilmiyoruz.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)