Apple Vision Pro’nun Meta Quest 3’ten neden yedi kat daha kıymetli olduğu ortaya çıktı

iFixit’teki tamir uzmanları, Apple Vision Pro sökümünün birinci bölümünden sonra, ikinci kısmını de yayınladı. iFixit’in birinci incelemesinden yalnızca birkaç gün sonra Apple’ın üst seviye aygıtı hakkında bir dizi etkileyici gerçek ortaya çıktı ve karma gerçeklik gözlüğünün neden bu kadar kıymetli olduğunu da anlamış olduk.

Vision Pro piyasaya sürülmeden evvel, sızdırılan raporlar her bir göz için 4K çözünürlükle geleceğini ve rakip hiçbir aygıtta bulunmayan inanılmaz bir görsel netlik vadettiğini sav ediyordu. Piyasaya sürüldüğünde Apple, başlığın çözünürlüğünün 4K TV’den daha yüksek olduğunu söyledi, lakin şirket Vision Pro’nun 3.840 x 2.160 çözünürlük olan 4K hududunu geçtiğini belirtmedi.

Peki, Vision Pro Apple’ın 4K vaadini yerine getiriyor mu? iFixit’in yaptığı incelemeye nazaran Vision Pro’daki her bir mercek 3.660 x 3.200 üzere epey yüksek bir çözünürlüğe sahip. Daha düşük yatay çözünürlük nedeniyle bu tam olarak 4K değil, lakin inç başına piksel (ppi) bedeli 3.386’ya denk geliyor. Bu, Apple’ın öteki rakiplerinin toplamından çok daha yüksek bir paha. Örneğin Meta Quest 3, 1.218ppi ile neredeyse üç kat daha düşükken, HTC Vive Pro 950ppi üzere hayli düşük bir kıymete sahip.

Vision Pro’nun ultra yüksek çözünürlüğü göz başına yaklaşık 11,4 milyon piksel sunuyor ki bu da Apple’ın her iki göz merceğindeki toplam 23 milyon piksel savına çok yakın. Bu inanılmaz çözünürlük, Vision Pro’nun neden rakiplerinden çok daha değerli olduğunu açıklıyor; çünkü görsel olarak onlardan çok daha ileride.

Bununla birlikte, Apple’ın fiyatı hala kimi satış sitelerinin fiyatından daha düşük. Bloomberg tarafından tespit edildiği üzere, ABD dışındaki birtakım perakendeciler Vision Pro’yu 3.500 dolarlık fiyatının çok üzerinde listeliyor. Japonya’da aygıtlar 5.400 dolara satılırken, Singapur’daki bir satıcı aygıt için 6.300 dolar istiyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)