Apple’ın büyük modem hayali iPhone 18’e kaldı

Apple’ın akıllı telefon dizaynının pek çok alanında uzmanlaştığı rahatlıkla söylenebilir. Lakin şirketin 5G modemler konusunda zorlandığı görülüyor. Uzun bir müddettir Apple’ın kendi şirket içi modemleri üzerinde çalıştığı söylense de, şirket şu anda 5G modemleri için Qualcomm’a güveniyor ve uzun bir müddet daha kendi eserleri hazır olacak üzere görünmüyor.

9to5Mac’ı kaynak olarak gösteren Bloomberg’in bildirdiğine nazaran, milyarlarca dolarlık bu proje en azından 2025’in sonlarına ve muhtemelen 2026’nın başlarına kadar sunulamayacak. Daha evvelki bir haber, Apple’ın 5G modeminin 2025’in sonlarına hakikat piyasaya sürüleceğini öne sürüyordu fakat yeni makale, Apple’ın daha evvelden 2025 baharını (yani Mart sonu ile Haziran sonu arasında) hedeflediğini tez ediyor.

Eğer üretim 2026’ya kadar ertelenirse, daha evvel duyulan 2025 sonu savından çok daha büyük bir gecikme ile karşılaşacağız. Bu türlü bir gecikme, 2026’nın sonlarındaki iPhone 18’e kadar neredeyse muhakkak hiçbir iPhone’da yeni modemin bulunmayacağı manasına geliyor. Elbette daha fazla sorun ve gecikme yaşanması da mümkün olabilir.

Apple, en azından Intel’in modem işini 1 milyar dolara satın aldığı 2019 yılından beri bu proje üzerinde çalışıyor. Lakin raporlar, şirketin Qualcomm modemlerinin performans ve verimliliğine ulaşamaması nedeniyle durumun Apple’ın beklediğinden daha karmaşık ve şiddetli olduğunu belirtiyor.

Şimdilik bu donanımlar Qualcomm tarafından tedarik ediliyor. Apple’ın Qualcomm’la olan modem mutabakatı 2026’ya kadar uzatıldı, yani teoride Apple’ın kendi modemini piyasaya sürmesi için 2026’ya kadar vakti var, lakin Apple’ın 5G modemi bu tarihte hala hazır değilse muahede potansiyel olarak yine uzatılabilir.

Dolayısıyla yakın vakitte iPhone’larda Apple üretimi bir 5G modem görmeyi beklememekte yarar var. Yeniden de bu gecikmenin kimi olumlu tarafları olabilir. Öncelikle, Apple en azından Qualcomm’un modem performansına yetişmek istiyor üzere görünüyor, fakat son Apple modeminin daha da güzel bir performans sunması imkansız değil.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)