Artık WhatsApp’ta IP adreslerinizi gizleyebileceksiniz

Son vakitlerde WhatsApp‘ta devamlı yeni özellikler görmeye başladık. Gördüğümüz yenilikler genelde kullanıcı tecrübesine yönelikken, bu seferki daha çok saklılık temelli. Yeni eklenecek özellik, uygulamayı kullanarak aradığınız şahıslardan IP adresinizi gizlemenize imkan tanıyacak.

Birinin IP adresini bilmek, pozisyonu ve internet servis sağlayıcısı üzere birçok ferdî bilgiyi açığa çıkardığından, bunu gizleme seçeneğine sahip olmak epeyce faydalı bir özellik. WhatsApp bir blog yazısında, yeni özelliğin, zımnilik konusunda şuurlu kullanıcılara yönelik ek bir saklılık ve güvenlik katmanı sağladığını belirtti.

WhatsApp şu anda aramaları, ya kendi sunucuları üzerinden ya da ağ şartlarına bağlı olarak aradığınız kişiyle peer-to-peer ismi verilen direkt bir ilişki kurarak iletiyor. Eşler ortası aramalar çoklukla daha uygun ses kalitesi sağlıyor, lakin her iki aygıtın da birbirlerinin IP adreslerini bilmesini gerektiriyor.

Ancak “Aramalarda IP adresini koru” olarak bilinen yeni özelliği açtığınızda, ses kalitesinde hafif bir düşüş yaşansa bile, WhatsApp eşler ortası irtibat kurmak yerine aramalarınızı her vakit kendi sunucuları üzerinden aktaracak. Şirket, WhatsApp’ın sunucularından geçse bile tüm aramaların uçtan uca şifreli kalmaya devam edeceğini söylüyor

WhatsApp son birkaç aydır sistemli olarak yeni zımnilik özelliklerini hayata geçiriyor. Haziran ayında şirket, insanların bilinmeyen arayanları otomatik olarak susturmasına müsaade veren bir özellik ekledi. Ayrıyeten, kullanıcıların uygulamada tek bir yerden bir dizi zımnilik ayarını yapmalarına imkan tanıyan bir “Gizlilik Kontrolü” kısmını tanıttı ve bu yılın başlarında, insanların makul sohbetleri parmak izi yahut yüz tanıma ile kilitlemelerine imkan tanıyan bir özellik ekledi.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)