Astronotlar, uzay yürüyüşü sırasında alet çantasını uzaya düşürdüler

Zor bir tamir işindesiniz ve yanınızda getirdiğiniz aletlerden o anda kullanmadığınız birini düşürüyorsunuz. Bazen de tüm alet çantasını devirdiğiniz olabiliyor Çoğumuz için asıl tehlike ise, yerçekiminin aletin ayak parmağımızın üzerine düşmesi. Lakin mikro yerçekimindeyseniz işler kolaylaşmıyor ve dünya çapında binlerce insan canlı yayında alet çantanızı düşürmenizi izliyorsa durum daha da garipleşiyor.

Ne yazık ki 1 Kasım’da Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) dışında bir misyonda bulunan Jasmin Moghbeli ve Loral O’Hara‘nın başına gelen de tam olarak buydu. Astronotlar, istasyonun güneş gücü sisteminin bir modülü olan arızalı bir tekerlek yatağı tertibatını değiştirmeye çalışırken Milletlerarası Uzay İstasyonu’nun dışında hazır bulunuyorlardı.

Tekerlek yatağı, ISS’nin iskele solar alfa döner mafsalında bulunan ve panellerin Güneş’i takip etmesini sağlayan 12 yataktan biriydi. Ve bu değiştirme çalışmaları sırasında astronotlardan biri, hakikaten de alet çantasını düşürdü. Fakat NASA kibarca hangi astronotun sorumlu olduğunu söylemekten kaçındı.

Neyse ki kaybolan aletlerin hiçbirine vazifenin geri kalanında muhtaçlık duyulmadı ve Denetim Merkezi, istasyon mürettebatına rulman değişiminden sonra güneş dizisinin güzel çalıştığını söyledi.

Alçak Dünya yörüngesinde kaybolan her eşya, yüksek rölâtif suratlara sahip olacak kadar farklı bir yörüngede hareket eden bir şeyle karşılaştığında potansiyel bir tehlike haline geliyor. Kameralar çantayı Memleketler arası Uzay İstasyonu’ndan uzaklaştığı sırada görüntüledi ve Denetim Merkezi’nin çantanın izlediği yol üzerinde yaptığı tahlil, tehdidin rastgele bir süreç gerektirmeyecek kadar hafif olduğunu gösterdi. Bir alet çantasının hasara yol açma mümkünlüğü patlamış bir uydunun kesimlerinden çok daha az, bilhassa de uydu enkazının bilakis çantaya rastgele bir güç uygulanmadığı için. Çanta uzayda süzülen bilinen yapay objeler listesine bile girdi.

Mikro yerçekiminde bir şey düşürmek güç görünebilir. Sonuçta, uzay istasyonu ve astronotun kendisiyle neredeyse tıpkı yörüngede hareket ediyor. Yerçekimi hepsine birebir biçimde tesir eder, bu nedenle yüksek bir platformdaki bir personel tarafından düşürülen bir objenin süratle uzaklaşması üzere bir durum kelam konusu olamaz. Bununla birlikte, uzay giysilerinin kullanım kolaylığı açısından kat etmeleri gereken uzun bir yol vardır ve uzay yürüyüşleri epey yorucudur. Apollo 17 mürettebatının da belirttiği üzere, Ay’ın yüzeyinde bile bu kombinasyon pek çok yanlışa yol açıyor ve elinizden bıraktığınız bir objeyi yanlış istikamete hakikat ittirmek çok kolay.

En ünlüsü 2006 yılında bir spatula olmak üzere, uzay yürüyüşleri sırasında en az yarım düzine eşya düşürüldü.

Neyse ki Milletlerarası Uzay İstasyonu’nun yüksekliğinde çok az ölçüde atmosferik sürüklenme kelam konusu ve astronotların ellerinden kayan objeler çoklukla seyahatin en azından bir kısmında onları daha düşük irtifalara ve hasebiyle daha fazla sürüklenmeye götüren yörüngelere düşüyor.

Umarız alet çantasının başına da bir uyduyla çarpışmak yerine misal bir şey gelir. İnsanların neden bu cins eşyaların düşmesi konusunda daha fazla endişelenmediğini merak ediyorsanız, bunun nedeni uzayda 100.000’den fazla uydu modülü ve öbür insan üretimi enkaz olduğuna inanılması.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)