Avrupa Uzay Ajansı, yıllar sürecek bir uzay uykusunun 10 yıl içinde gerçek olabileceğini söylüyor

Mars’a gönderilecek beşerli bir vazife, yaklaşık altı ay boyunca astronotların Kızıl Gezegene seyahat etmesini gerektirecek. Şayet Mars’tan daha da uzaktaki gezegenlere ve hatta öteki yıldız sistemlerine yanlışsız da yol almaya başlarsak, uzun yılların uzayda seyahat ederek geçeceğini kestirim etmek güç değil. Bilim kurgu sinemalarının, bu vakit meselesini aşmak için uzay uçuşu uykusu fikrini ortaya attığını sıklıkla gördük. Ve görünüşe bakılırsa, önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu bilimkurgu fikrinin gerçeğe dönüştüğünü görebiliriz.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), indüklenmiş torporun (birini uzun müddetli bir uykuya sokma eylemi) önümüzdeki on yıl içinde insanlarda test edilebileceğini söylüyor. Mars misyonları üzere uzun bir misyonda uzay uykusuna yatabilmek, sadece vazifenin maliyetinden tasarruf edilmesini sağlamayacak, tıpkı vakitte astronotların bedenlerine verilen ziyanı da azaltacaktır. Bu nedenle, uzay uçuşu uykusu, uzay araştırmalarında çok kıymetli bir yere sahip olabilir.

Kısa bir mühlet evvel ESA’daki İnsan ve Robotik Keşif araştırma ve yük koordinatörü Jennifer Ngo-Anh, insanlarda uzun periyodik uykuya neden olma ve bunun derin uzay keşif misyonlarına yardımcı olma mümkünlüğü hakkındaki bir makalede ortak müellif oldu. Daha evvel pek çok bilim kurgu sinemasında kullanılan bu metot, bir AI (yapay zeka) gemiyi denetim ederken, insanların uzay uçuşu uykusuna girerek yiyecek ve gibisi gereksinimlerden tasarruf edilmesini sağlıyor.

Ayrıca bu uzay uykuları, yiyecek gibisi maliyetlerden tasarruf edilmesinin ve uzun uzay misyonlarında can kahrının hafifletilmesine yardımcı olmanın yanı sıra, astronotların mikro yerçekiminde uzun müddet kaldıktan sonra yaşadıkları kemik kaybını azaltmaya da yardımcı olabilir. On yıllardır çalışmakta olan (ve ömrünün sonuna süratle yaklaştığımız) Memleketler arası Uzay İstasyonu araştırmaları sayesinde mikro yerçekiminin astronotlar üzerindeki kimi tesirlerini şimdiden görüyoruz. Rastgele bir derin uzay vazifesi gerçekleştirilmeden evvel bu kaygının ortadan kaldırılması pek çok bilim beşerinin en büyük önceliklerinden biri.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)