Bir mühendis Apple Magic Mouse’u hack’ledi, tüm makûs yanlarını ortadan kaldırdı

Bir mühendis, Apple’ın Magic Mouse’unu hack’leyerek onu daha kullanıcı dostu, ergonomik ve genel olarak daha az hudut bozucu hale getirdi. Ivan Kuleshov isimli bu mühendis, daha evvel de Apple Mac Mini’yi hack’leyerek ethernet üzerinden çalıştırılabilmesini sağlamıştı.

Apple’ın Magic Mouse’u genel olarak “sinir bozucu” biçiminde tanımlanıyor. Bu fare, pek ergonomik olmayan, kullanımı elverişsiz bir gövdeye ve rahatsız bir halde farenin altında yer alan bir şarj girişine sahip. Şarj girişinin bu pozisyonu sebebiyle, şarj olurken farenizi kullanmanız pek mümkün değil. Ayrıyeten, hala USB Type-C yerine Lightning kontağına sahip olduğu için, artık USB Type-C’ye geçiş yapan birden fazla Apple eseriyle pek uyumlu olduğu söylenemez.

Kuleshov geçtiğimiz günlerde X’te “hiçbir zayıf noktası olmayan birinci ergonomik Magic Mouse’unu” geliştirdiğini ve “çalışırken USB-C aracılığıyla şarj edilebileceğini” paylaştı. Bu X paylaşımı, farenin ayrıntılarını da anlatıyordu.

Öncelikle, beğendiği bir seçeneği bulana kadar denediği farklı kaplamalardan bahsediyor. Daha sonra fareyi bir güç kaynağına bağlandığında “doğrudan pili şarj edecek, böylelikle fare şarj sırasında kapanmayacak” formda ayarladığı tekrar dizayndan bahsediyor ve “… işletim sistemi farenin pille çalıştığını düşünse bile yüzdeler artıyor” diyor. Sonrasında da kendi yaptığı uzatma adaptörünün fotoğrafını yayınlayarak “Sensör, yepyeni fare üzere masaya hiçbir boşluk yahut ayna olmadan dokunuyor” diyor.

Bunların yanı sıra farenin nasıl çalıştığına dair bir görüntü ve akabinde bir sökme görüntüsü yayınladı. Anlatımını, farenin siyah ve RGB aydınlatmalı bir versiyonunun ufak bir ön gösterimini yapan bir manzara ile sonlandırıyor. Ayrıyeten Kuleshov, düzgünleştirmeye açık noktalar olduğunu bildiğini ve bu projeyi kendi sitesinde ve GitHub’da “önümüzdeki günlerde” paylaşacağını da belirtiyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)