Birtakım beşerler tüylerinin diken diken olmasını denetim edebiliyor, pekala lakin nasıl?

İster havanın soğumasına, ister çok keyif veren bir gitar solosuna reaksiyon olarak olsun, tüylerimizin diken diken olmasının büyük ölçüde denetimimiz dışında gerçekleştiği düşünülür. Bu bir yere kadar doğrudur da, lakin herkes için birebir olmayabilir.

Bazı beşerler, tüylerini diken diken etme yeteneğini istedikleri vakit denetim etme konusunda sıra dışı bir yeteneğe sahiptir. Enteresan görülebilecek bir halde, birinci araştırmalar muhakkak kişilik özelliklerine, bilhassa yüksek seviyede açıklığa sahip şahısların, başkalarına kıyasla tüylerinin diken diken olmasını denetim edebilme ihtimalinin daha yüksek olabileceğini gösterdi.

Tüylerimiz neden diken diken olur?

Tüylerin diken diken olması, atalarımızdan beri gerçekleşen bir durum. Beynin kaçma yahut hengame yansısına girdiği bir anda, kıl folikülünün etrafındaki minik kaslar kasılarak tüylerin dikilmesine ve hayvanın daha büyük ve daha korkutucu görünmesine neden olur. Lakin büyük ölçüde tüysüz hayvanlar olan bizler için bu, çoğunlukla korkutucu bir manzara oluşturmaktan fazla yalnızca derideki birkaç tüyün diken diken olmasına sebep olur. Bu ekseriyetle bedenin bilinçsiz aksiyonlarını düzenleyen sempatik hudut sisteminden gelen sonlar tarafından denetim edilen istemsiz bir reaksiyon olarak kabul edilir. Münasebetiyle mevcut anlayışımız göz önüne alındığında, bu hareketi istediği üzere denetim etmenin fizyolojik olarak imkansız olması gerekiyor. Lakin göründüğü üzere, birtakım beşerler bu hareket üzerinde şuurlu bir denetime sahip.

Northeastern Üniversitesi araştırmacıları, PeerJ mecmuasında yayınlanan 2018 tarihli bir araştırmada kıl foliküllerinin tabanındaki tüylerin diken diken olmasına neden olan küçük kasların kasılmasının bilimsel ismi olan piloereksiyonun isteğe bağlı denetimini gösterebilen 32 kişiyi bir ortaya getirdi. Bu iştirakçilerin birden fazla, tüylerini diken diken etmenin kendileri için son derece kolay olduğunu belirtiyor ve hatta birden fazla insanın bu yeteneğe sahip olmamasına şaşırdıklarını söylüyorlardı.

Bir tanesi, “Tüylerimin diken diken olduğunu düşünüyorum, ortaya çıkmaya başlıyorlar, titriyorum/ürperiyorum ve ortaya çıkıyorlar” dedi. Bir oburu ise “Sadece tüylerimin diken diken olma aksiyonunu düşünüyorum ve enseme biraz odaklanıyorum” dedi.

“Açık” beşerler tüylerini denetim edebiliyor

Bu çalışmanın bir modülü olarak, iştirakçilerden kişilikleri hakkında bir anketin yanı sıra tüylerinin diken diken olmasıyla ilgili öteki soruları cevaplamaları istendi. Takım, tüylerinin diken diken olmasını denetim edebilen herkesin daha yüksek seviyede açıklık sergilediğini buldu. Bu, genel olarak kişinin yeni fikirlere ve yeni tecrübelere karşı daha hassas olma eğilimini tabir eden bir kişilik özelliği. Bu beşerler daha yaratıcı ve meraklı olmanın yanı sıra sanata ve hoşluğa daha fazla paha verir.

Ne yazık ki araştırmacılar, yüksek seviyede açıklığa sahip bireylerin bu marifete neden sahip olduğunu açıklamanın bir yolu olmadığını belirtiyor. Ayrıyeten, araştırmanın örneklem boyutu çok küçük olduğundan ötürü, iştirakçilerin hepsinin daha yüksek seviyede açıklık sergilemesi yalnızca baht yapıtı gözlemlenen bir durum olabilir. Çalışmanın müellifleri, bu gizemi çözebilmek için araştırmalarını daha fazla insanı içeren daha büyük bir çalışmayla takip etme isteklerini belirtiyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)