Bu haber, Apple’ın yeni iPhone SE modelini bekleyenleri üzecek

Apple’ın iPhone 15 serisini tanıtmasının çabucak akabinde MacRumors tarafından hazırlanan bir haber, şirketin yeni bir iPhone SE modeli geliştirdiğini tez ediyordu. Hatta yeni iPhone SE’nin iPhone 13 ve iPhone 14 dizaynını kullanmayı düşündüğü söyleniyordu.

Aynı haber, iPhone SE 4’ün Touch ID dizaynını kullanımdan kaldırmanın yanı sıra evvelki modele nazaran bol ölçüde yükseltme sunacağına da vurgu yapmıştı. Bu yükseltmeler listesinde Face ID, 48 megapiksel kamera, Aksiyon düğmesi ve USB-C kontağı yer alıyordu.

Apple’ın 2023 serisinde farklı bütçelere hitap eden geniş bir iPhone koleksiyonu bulunuyor. iPhone SE serisi ise şirketin mümkün olan en ucuz seçeneği olarak sunuluyor ve argümanlara bakılırsa telefon hiç de berbat görünmüyor. Fakat ne yazık ki Apple, yakın gelecekte iPhone SE 4’ü piyasaya sürmeye hazır olmayabilir. Yeni bir haber, mevcut geliştirme sürecini dikkate alarak SE 4 için 2025 lansmanını öngörüyor.

MacRumors’un yeni haberi, iPhone SE hakkındaki evvelki savlardan kimilerini tekrar ederken yeni bilgiler ekliyor. Habere nazaran iPhone SE 4 (şirket içinde D59 yahut Project Ghost olarak adlandırılıyor) iPhone 14 kasasını temel alacak. Telefon, yeni bir cam art plaka tasarımı gerektiren, geriye bakan tek bir kameraya sahip olacak. Ayrıyeten yeni iPhone standardı olan 48 megapiksel kamera kullanılacak.

Blog, iPhone SE 4’ün temel iPhone 14 modeliyle eşleşen boyutlarını da sunuyor. Lakin iPhone SE 4, tek lensli kamera sistemi sayesinde 165 gram ile iPhone 14’ten 6 gram daha hafif olacak. iPhone SE 4, iPhone 14 üzere alüminyum (6013 T6) bir çerçeveye sahip olacak lakin iPhone 14’ün klasik sessize alma düğmesi ve Lightning irtibatı yerine bir Hareket düğmesi ve USB-C irtibat noktası barındıracak.

Ne yazık ki iPhone SE 4’in performans özellikleri hakkında hala bir bilgi bulunmuyor. iPhone SE 3’te A15 Bionic çipi kullanıldığı düşünülürse, SE 4 modeli için A16 Bionic çipinin kullanılması daha uygun olabilir. Lakin MacRumors’un çıkış tarihi kestirimi doğruysa, iPhone SE 4 sürümünde farklı bir çip de görebiliriz.

Yayın, mevcut geliştirme programının 2025 çıkış tarihine işaret ettiğini söylüyor. Apple’ın iPhone SE sürümlerine yönelik yaklaşımı düşünülürse, 2025’in başlarında bir lansman beklenebilir. O vakte kadar Apple’ın A18 ve A18 Pro çiplerine sahip olacağı argüman edilen iPhone 16 telefon serisi mağazalarda satışa sunulmuş olacak.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)