Bu zımnî iPhone özelliği, yalnızca 15 dakika içinde sesinizi sonsuza kadar korumanızı sağlayacak

iPhone’un çok fazla bilinmeyen Kişisel Ses özelliği sayesinde sesinizi sonsuza kadar koruyabilirsiniz. Bu özelliği etkin etmek için yalnızca 15 dakika boyunca birkaç sorguyu okumanız kâfi olacak ve sonrasında sesinizi her vakit o andaki üzere duyabileceksiniz.

Bu fonksiyon, birtakım teknoloji severler için eğlenceli üzere görünse de, çeşitli nedenlerden ötürü konuşma yeteneğini kaybeden kimileri için çok daha farklı bir kıymete sahip.

Apple, aslında Şahsî Ses (Personal Voice) özelliğini eğlenceli olsun diye değil, tam da bu yüzden sunuyor. Bu özellik birinci olarak WWDC 2023’ten evvel gösterilmişti lakin bir iOS 17 işleviydi. Apple, bu özelliğin sesini kaybetme riskiyle karşı karşıya olan şahıslara yardımcı olmak için geliştirildiğini söylüyor.

Şirket’in açıkladığı üzere: “Kullanıcılar, iPhone yahut iPad’de 15 dakikalık ses kaydetmek için rastgele bir dizi metin istemini okuyarak bir Şahsî Ses oluşturabilirler. Bu konuşmaya erişilebilirlik özelliği, kullanıcıların bilgilerini kapalı ve inançta tutmak için aygıttaki makine tahsilini kullanıyor ve Canlı Konuşma ile sıkıntısız bir halde entegre oluyor, böylelikle kullanıcılar sevdikleriyle ilişki kurarken Şahsî Sesleriyle konuşabiliyor.”

Örneğin Live Voice (Canlı Ses), kullanıcıların söylemek istediklerini yazmalarına ve akabinde bunu bir telefonda yahut FaceTime aramasında kendileri ismine seslendirilmesine imkan tanıyor. Şahsî Ses’i kullanırsanız, sırf bir karşılık yazmış olsanız bile, aramanın öbür ucundaki kişi bu cevabı sizin gerçek sesinizi duyabiliyor.

Kişisel Sesinizi kaydetmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Ayarlar uygulamasını açın. Erişilebilirlik’e ve akabinde Ferdî Ses’e dokunun.
  • Kişisel Ses Yarat’a dokunun.
  • Sesinizi kaydetmek için ekrandaki talimatları izleyin.

Kayıt oturumunuzu duraklatmak için Bitti’ye dokunun yahut Ayarlar uygulamasını kapatın. İlerlemeniz kaydedilecektir. Bir kayıt oturumunu sürdürmek için:

  • Ayarlar > Erişilebilirlik > Şahsî Ses’e gidin.
  • Oluşturmaya devam etmek istediğiniz Şahsî Sese dokunun.
  • Kayda Devam Et’e dokunun ve akabinde ekrandaki talimatları izleyin.

Daha sonra Canlı Ses’i şu formda kullanabilirsiniz:

  • Ayarlar uygulamasını açın. Erişilebilirlik’e ve akabinde Canlı Konuşma’ya dokunun.
  • Canlı Konuşmayı açın.
  • Sesler altında klavye dilinize dokunun ve akabinde kullanılacak bir ses seçin. (Bir sesi seçebilmeniz için evvel indirmek üzere İndir düğmesine dokunmanız gerekebilir.)
  • Bir sesin perdesini yahut suratını ayarlamak için sesin yanındaki Ses Ayarları düğmesine dokunun.

Hatta Apple, bu özelliğin ne kadar güçlü olduğunu göstermek için, konuşma yeteneğini kaybeden lakin hala kızına masallar okuyan bir babanın kıssasını göstererek bu fonksiyonun nasıl çalıştığına dair bir görüntü bile yayınladı.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)