Dünyanın birinci elektrikli “uçan” yolcu gemisi, mavi sulara girmek için hazır

Dünyanın birinci büsbütün elektrikli hidrofoil yolcu teknesi İsveç’teki test yüzüşünü tamamladı. Artık sırada Stockholm yakınlarındaki bir fabrikada seri üretime geçmesi var.

Daha evvel bu tıp tekneleri hiç duymamış olabilirsiniz. Hidrofoil tekneler, teknenin kıç tarafına bağlanan hidrofoiller sayesinde hidrodinamik çekiş gücüne sahip. Gemi suda hareket ettikçe bu güç geminin tartısını ortadan kaldırdığı üzere, gövdeyi sudan uzaklaştırır ve direnci azaltır. Böylelikle çok fazla güç kullanmadan yüksek suratlar elde etmek mümkün hale gelir.

İsveçli teknoloji şirketi Candela Technology AB tarafından tasarlanan Candela P-12, 92 kilometreye (50 deniz mili) varan menziliyle elektrikli yolcu gemileri ortasında rekor sayılabilecek 30 knot sürat yapabiliyor.

Geminin performansının büyük bir kısmı, gövdenin altındaki payandalara monte edilmiş kanat gibisi yapılar olan hidrofoilleri sayesinde gerçekleşiyor. Bunlar gemiyi sudan kaldırıyor ve sürtünmeyi değerli ölçüde azaltarak geminin daha süratli hareket etmesini sağlıyor. Hidrofoil yardımıyla süzülmek tıpkı vakitte gemiyi daha güç verimli hale getiriyor ve yüksek süratte klasik gemilere nazaran yüzde 80 daha az güç kullanıyor.

Teknede sıkıntısız bir seyahat sağlanması için folyolara sensörler ve dalga yüksekliğini ve rüzgar suratını ölçen bir bilgisayar sistemi de yerleştirilmiş. Şirket bu sayede yolcuların sert havalarda bile klâsik teknelere kıyasla yüzde 90 daha az yerçekimi kuvveti hissettiklerini sav ediyor.

Uzunluğu 12 metrenin biraz altında olan teknenin Shuttle versiyonu 30 yolcunun yanı sıra bisikletler ve bebek otomobilleri için de alana sahip. Shuttle modeli 1,7 milyon Euro tutuyor ki bu da içten yanmalı motora sahip benzeri teknelerle çabucak hemen birebir fiyata denk geliyor.

Bununla birlikte teknenin, 12 ila 20 yolcu kapasiteli oturma yeri olan birinci sınıf bir kabin içeren daha lüks bir Business versiyonu da mevcut.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)