Dünya’nın en geniş yengeci ile tanışın: Karşınızda Big Daddy!

Adını, inanılmaz bir biçimde gerçek ismi Shirley Crabtree Jr. olan İngiliz bir güreşçiden alan ve korkutucu bir kabuklu hayvan olan Big Daddy, şimdiye kadar esaret altına alınmış en geniş kabuklu hayvan rekoruna da sahip.

Pençeden pençeye 3,11 metre uzunluğundaki Japon örümcek yengeci, 1,43 metre uzunluğuyla şimdiye kadarki en uzun bacaklı yengeç unvanını da alıyor. Uzun bacaklı kabuklu, bir Japon balık pazarında erken yaşta ölmekten kıl hissesi kurtuldu ve bunun yerine, İngiltere’nin Blackpool kentindeki bir soğuk su tankına nakleden bir Sea Life temsilcisi tarafından kepçeyle alındı.

2016 yılında 80 yaşında öldüğünde, uzun ömrü sona erdi. Displays Küratörü Scott Blacker, Guinness Dünya Rekorları’na “bizim bakımımız altındaki bir hayvandan çok ailenin bir üyesi gibiydi” diyerek bu canlı ile bağlarının kıymetini paylaştı: “O açıkça çok yaşlı bir yengeçti ve görünüşe nazaran doğal ömrünün sonuna ulaşmıştı.

Japon örümcek yengeçleri (Macrocheira kaempferi) 50 ila 100 yıl kadar yaşayabilir, lakin bedenleri durduktan sonra bacakları büyümeye devam eder. Bunun nedeni, bedenlerinin (ya da kabuklarının) yetişkinliğe ulaştıktan sonra daha fazla büyümemesi, fakat bu cılız uzuvlar pes etmez.

Japonca’da taka-ashi-gani, yani “uzun bacaklı yengeç” olarak bu canlıların bedenleri ekseriyetle 40 santimetre civarında büyümeyi durdururken, bacakları birkaç metreye kadar büyüyebiliyor.

Uzun bacakları, daha kolay hareket etmelerine ve kazıma uzaklıklarındaki alglere ve bitkilere ulaşmalarına yardımcı oluyor. Ayrıyeten yumuşakçaların kabuklarını açmalarına ve kamuflaj hedefiyle deniz süngerlerini toplayıp kabuklarına yapıştırmalarına yardımcı olur.

Japon örümcek yengeçleri, vakitlerinin birçoklarını derin okyanusta, havalandırma deliklerinin etrafında dolaşarak geçirdikleri için vahşi tabiatta nadiren görülür. Fakat bahar mevsimi bu canlıların çiftleşme vaktidir ve bir eş bulma umuduyla sığ sulara hakikat seyahate çıkarlar.

Bu seyahat çok tehlikeli olabilir. Yabani popülasyonun azalması nedeniyle çiftleşme mevsiminde yakalanmaları yasaklanmış olsa da, balıkçılar bu seyahati daha da tehlikeli bir hale getiriyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)