Dünya’nın “en hafif” boyası: 454 kilo boyanın boyayacağı yere yalnızca 1.3 kilo boya yetecek

Araştırmacılar “dünyanın en hafif boyasını” geliştirdiklerini söylüyor. Pek çok araştırma daha parlak ve daha yansıtıcı renkler için uğraşlarını sürdürürken, bu boya inanılmaz hafifliği için tabiattan ilham alıyor ve birebir alanı boyamak için normal boya ölçüsünün sırf bir kısmına gereksinim duyuyor.

Yeni boya, yapay pigmentlerin kullanılması manasında klasik bir halde renk oluşturmuyor ve bunun yerine, kelebeklerdekine misal bir formda değişen moleküler yapıların çarpıcı bir renk dizisi oluşturduğu bir sistem kullanıyor.

Central Florida Üniversitesi araştırmacısı Debashis Chanda yaptığı açıklamada, “rengarenk çiçeklerden, kuşlara ve kelebeklerden balıklara ve kafadanbacaklılar üzere su altı canlılarına kadar, doğal dünyadaki renk ve ton yelpazesi etkileyici” dedi ve devam etti: “Yapısal renk, tipik olarak iki renksiz materyalin geometrik düzenlemesinin tüm renkleri ürettiği son derece canlı birkaç cinste birincil renk oluşturma düzeneği olarak çalışır. Öte yandan, insan imali pigmentlerde, mevcut her renk için yeni moleküllere gereksinim vardır.

Geleneksel boyalarda, farklı güçlü ve zayıf tarafları olan organik pigmentler yahut inorganik pigmentler kullanılır. Bu yapay pigmentler toplu olarak üretilir ve fiyatları değişebilir, lakin farklı renkler ve tonlar oluşturmak için tipik olarak metal oksitler kullanılır. Pigment daha sonra bir boya oluşturmak için çözücüler, bağlayıcılar ve reçine ile karıştırılır. Bu sistemin bir dezavantajı, her bir rengin farklı bir materyale muhtaçlık duymasından ötürü yeni renk oluşturmanın hayli zahmetli bir sürece dönüşmesidir.

Yeni “hafif boyanın” farkı ne?

Araştırmacılar, bu formül yerine tabiatta göz kamaştırıcı renklerin pigmentler kullanılmadan nasıl oluşturulduğunu inceleyerek yeni bir plazmonik boya ürettiler. Bu boya, pigment yerine renksiz alüminyum ve alüminyum oksit kullanıyor ve renk, materyalin geometrik yapılarıyla, ışığın her yapıyla farklı formda etkileşmesiyle ortaya çıkar. Daha sonra bu yapılandırılmış pullar bitmiş bir eser oluşturmak için boya materyallerinin geri kalanına eklenir.

Araştırmacıların söylediğine nazaran, yapay pigmentleri ortadan kaldırmasından ötürü bu süreç daha etraf dostu. Ayrıyeten, plazmonik materyallerin tüm kızılötesi spektrumu yansıtmasından ötürü standart boyalara nazaran çok daha soğuk kalır ve yüzeyleri daha soğuk fiyat. Ayrıca pigmentler güneş ışığından ziyan görürken, bu yeni boya daha uzun mühlet parlaklığını korur.

454 kilo boya yerine 1.3 kilo boya kullanmak

Ancak bu boyanın tahminen de en farklı avantajı, yaklaşık 9 mililitre kalınlığında olması önerilen klâsik boyaların aksine, plazmonik boyanın tam renge ulaşması için sadece 150 nanometre kalınlığında bir katmana muhtaçlık duyması olabilir.

Katmanın bu kadar ince olması, bütün bir objenin boyanması için çok daha az ölçüde boyaya gereksinim duyulmasını sağlıyor. Örneğin bir Boeing 747 uçağını büsbütün kaplamak için 454 kilogram klâsik boya gerekirken, bu boyadan yalnızca 1,3 kilogram kâfi olacaktır.

Ne yazık ki yeni ortaya çıkan tüm teknolojilerde olduğu üzere, boyanın üretimi şu anda çok kıymetli. Fakat araştırmacılar bunu değiştirmeyi planlıyor ve klasik boyalar üzere büyük ölçekte üretime geçildiğinde üretimin ucuzlayacağını söylüyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)