Dünyanın en süratli ekran kartı, elmaslar sayesinde gerçek oldu

Diamond Foundry, en güzel CPU’ların ve en uygun GPU’ların sıcaklığını denetim altında tutmak için elmasları nasıl kullanabileceğine yönelik çalışmalarını devam ettirirken birtakım etkileyici sonuçlar elde ediyor.

Wall Street Journal’ın bildirdiğine nazaran, sentetik elmas plakalar kullanan, ismi açıklanmayan üst seviye bir Nvidia GPU üzerinde yapılan testler, standart üretim gereçleriyle yapılan testlere nazaran yaklaşık üç kat daha fazla performans gösterdi.

Bu kıyaslamalar yayınlanmadığı için gerçekliklerini garanti etmemiz mümkün değil. Fakat pahalar doğruysa, elmas soğutmalı grafik kartları dünyanın en hızlıları olacaktır.

Mikroçipler giderek daha küçük boyutlara ulaşırken, soğuk kalmalarını sağlamak da giderek daha değerli hale geliyor. Sanayinin, daha küçük paketlere daha fazla güç sığdırmak için mümkün olduğu kadar uzun müddet azamî performans düzeylerine ulaşabilmelerini sağlamak emeliyle bileşenleri soğuk tutmanın sürdürülebilir ve uygun bir yolunu bulması gerekiyor.

Şirketin söylediğine nazaran bu, dünyanın birinci 100 mm’lik tek kristalli elmas plakası ve 30 yıl evvel başlayan bir projenin doruğunu temsil ediyor. Kuruluş, ölçeklenebilir yüzeylerde tek kristalli elmaslar oluşturmak için heteroepitaksi ismi verilen bir teknoloji kullandı ve bunu ölçeklendirmenin bir yolunu da buldu.

Diamond Foundry, elmas plakaların çip dizaynına dahil edilip edilemeyeceğini araştırırken Intel, eser serisinde cam alt katmanlar kullanmaya odaklanıyor. Intel’in cam kullanan tahlili, bileşenlerin direkt soğuk tutulmasına yardımcı olmak yerine, farklı çipler ortasındaki verimliliği ve irtibatı artırmaya dayanak oluyor.

Diamond Foundry, elmas dalgalanmasındaki kusur yoğunluğunu azaltmayı ve elmasın bir soğutma düzeneği olarak silikondan 17.200 kat ve silikon karbürden 60 kat daha yeterli olduğunu tez ettiği tam potansiyeline ulaşmayı hedefliyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)