Dünya’nın yüzeyi çekirdeğine su sızdırıyor

Dünya’nın derinliklerinde, dış çekirdeğin erimiş metalinin çabucak etrafında ince bir katman bulunur. Bu katmanın kökeni onlarca yıldır belirsizliğini koruyor lakin araştırmacılar artık bu farklılaşmanın oluşmasına ilk etapta yüzeydeki suyun neden olduğuna inanıyor. Bu katmanı, tek bir elementin burada ağırlaşmasıyla açıklamak güç, fakat yaygın bir kimyasal tepkinin meydana gelmesi açıklamaya yardımcı olabilir.

Su, ufak bir delikten binlerce kilometre damlayarak buraya ulaşmıyor. Su, alçalan tektonik plakalar tarafından aşağıya taşınıyor ve 2.900 kilometrelik bir yolculuğun akabinde çekirdeğe ulaşıyor. Süreç yavaş lakin milyarlarca yıl boyunca yüzeyden gelen su, manto tabanı ile çekirdeğin üst kısmı ortasındaki sonu değiştiriyor.

Hidrojen açısından varlıklı, silikat bakımından yoksul katman yaklaşık birkaç yüz kilometre kalınlığında ve çekirdeğin 6.970 kilometre çapında olduğunu düşünürsek, bu kalınlık çok ince bir sinema üzere görülebilir. Suyun yarattığı değişiklik durumu, bu değiştirilmiş sıvı metal katmanının, mantoya gerçek hareket eden silika kristalleri oluşturan tepkilerle sonuçlanmasına sebep oluyor. Ayrıyeten jeologlar tarafından ölçüldüğü üzere, katmanın daha az ağır ve daha düşük sismik sürate sahip olması bekleniyor.

Arizona Eyalet Üniversitesi’nden ortak müellif Dr. Dan Shim bir açıklamada “Yıllardır Dünya’nın çekirdeği ile mantosu ortasındaki unsur alışverişinin az olduğuna inanılıyordu. Lakin son zamanlardaki yüksek basınç deneylerimiz farklı bir kıssayı ortaya koyuyor. Suyun çekirdek-manto hududuna ulaştığında çekirdekteki silikonla tepkiye girerek silika oluşturduğunu bulduk” dedi ve devam etti: “Bu keşif, çok basınç altında demir sıvısındaki karbonla tepkiye giren sudan oluşan elmaslara ait evvelki gözlemlerimizle birlikte, çok daha dinamik bir çekirdek-manto etkileşimine işaret ediyor ve değerli ölçüde materyal alışverişi olduğunu gösteriyor.

Gezegenimizin derin iç kısımları hakkında bilmediğimiz çok şey var. Büyük ve küçük sarsıntılardan toplanan daha kesin sismik bilgiler ve daha yeterli simülasyonlar, gezegenimizin iç kısmına ait yeni detayların ortaya çıkmasını sağlıyor. Lakin son vakitlerde araştırmacılar, çekirdeğin etrafındaki iki bölgenin Ay’ı oluşturan gezegen çarpışmasından kaldığına dair deliller da buldular.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)