Gelecekte yalnızca elinize alarak telefonunuzu şarj etmeniz mümkün olabilir

Çinli bilim insanları, gelecekte biyolojik olarak parçalanabilen ilaç uygulama sistemlerini destekleyebileceğini umdukları, olağanüstü bir deri altı kablosuz şarj aygıtı geliştirdiler. Yeni implant Science Advances mecmuasında yayınlanan bir makalede açıklandı. South China Morning Post’un haberine nazaran sistemin prototipi hem biyolojik olarak parçalanabilir hem de esnek olduğunu gösteriyor.

Yeni makale, bilim insanlarının daha evvel biyolojik olarak parçalanabilen güç kaynağı üniteleri geliştirmesine karşın sırf biyomedikal uygulamalar için gerekli olan gücü üretemediklerini söylüyor. Bu nedenle araştırmacılar, hem biyolojik olarak parçalanabilen hem de yanlışsız ölçüde güç üretebilen yeni bir ünite oluşturmaya çalıştıklarını belirtiyor.

Bu yeni deri altı kablosuz şarj aygıtının maksadı, yüksek güç depolama performansı sağlarken tıpkı vakitte “tercih edilen doku arayüzeyleme özellikleri” sunmak. Bu, onu esnek ve yumuşak bir tasarım haline getirerek rastgele bir süreç sırasında doku ve organların formuna basitçe ahenk sağlamasına imkan tanıyor.

Bu tıp bir sistem, biyolojik olarak parçalanamayan seçeneklerin çoklukla pillerini değiştirmek yahut tekrar şarj etmek için ek ameliyatlar gerektirmesinden ötürü büyük bir kıymete sahip. Şayet bu sistemin tamamı tıbbi aygıtlara güç sağlayacak kadar güçlü ve birebir vakitte biyolojik olarak parçalanabilir hale getirebilirse, aygıtı çıkarmak için ek ameliyatlara duyulan muhtaçlık ortadan kalkacaktır.

Deri altı kablosuz şarj aygıtı, küçük bir devreden geçerek güç depolama modülüne giren bir magnezyum bobinden oluşuyor. Bu modül, standart piller üzere kimyasal güç depolamaya güvenmek yerine elektrik gücünü direkt depolamasına imkan tanıyan çinko-iyon hibrit muhteşem kapasitörlerden oluşuyor.

Bu buluş, biyomedikal aygıtların çalışma halinde bir ihtilal yaratabilir. Lakin, şu anda hala erken gelişim evresinde ve prototip umut verici olsa da, şayet araştırmacılar bunu dünya çapındaki tıp sanayisinin gereksinimlerini karşılayacak biçimde uygun halde ölçeklendirmek istiyorlarsa daha fazla çalışmanın yapılması gerekiyor.

Ayrıca, bu tıp sistemler, gelecekte akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar üzere her gün kullandığımız kablosuz aygıtları şarj etme formumuzu bile değiştirebilir.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)