Google Android Zelzele İhtar Sistemi: Nedir? Nasıl Çalışır?

Dün meydana gelen ve pek çok kentimizde de hissedilen zelzelede birçok Android telefon sahibi, sarsıntıyı hissetmeden evvel ikaz bildirimi aldı. Pek çok kişi buna şaşırsa da, aslında bir müddettir Google’ın yapmak istediği buydu; yani insanları uyarabilmek.

Google Android Sarsıntı İhtar Sistemi Nedir?

Peki, Google Android Zelzele İhtar Sistemi nedir? 2020 yılında Google, Kaliforniya’da yaşayan ve Android telefon sahibi olan bireylere zelzele ikazları gönderecek bir sistem geliştirmek için Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) ve Kaliforniya Valiliği Acil Durum Hizmetleri Ofisi (Cal OES) ile işbirliği yapmıştı. ShakeAlert tarafından desteklenen ihtar sistemi, Android telefonların küçük sismometreler olmasını, sarsıntıları tespit etmesini ve insanlara şok dalgaları başlamadan evvel eğilip saklanmaları için birkaç saniyelik bir müddet vermesini sağlıyor.

Deprem anında vakit kazandırma hedefi

Bir mühlet evvel Android Sarsıntı İkaz Sistemi ile doğal afetlerde her saniyenin fark yarattığı şuuruyla kullanıcılara yardımcı olmayı hedeflediklerini söyleyen Google Eser Yöneticisi Boone Spooner, geliştirilen sistemle ilgili şu açıklamalarda bulunmuştu: “Android Zelzele İhtar Sistemi, bugün bilhassa aktif zelzele bölgelerinde yaşayanlar için epeyce kıymetli bir sistem olarak ön plana çıkıyor. Türkiye, geçen yıl Yeni Zelanda ve Yunanistan ile birlikte Android zelzele ihtarlarının ABD dışında kullanıma sunulduğu birinci ülkeler ortasında yer alıyor. Sistem teknik olarak bir sarsıntının meydana getirdiği titreşimi ve suratını tespit etmek için dünya çapında kullanılan 3 milyardan fazla Android akıllı telefonun birçoklarında bulunan ivmeölçerleri kullanıyor ve kullanıcılarına gerekli ikazları veriyor. Bu sistem ile kullanıcılarımıza zelzele anında vakit kazandırmayı hedefliyoruz. Zira biliyoruz ki sarsıntı anında kazanılan birkaç saniye, hakikat pozisyon almak ve hazırlanmak için çok kritik olan bir süreyi kazandırıyor.”

Android Zelzele İhtar Sistemi nasıl çalışıyor?

Doğal afetleri tespit etmek ve acil durumlara süratle karşılık vermek üzere gerekli altyapının kurulması ve güncellenmesi için kıymetli bir kaynak ayırmak gerekiyor. Google bu mevzuda dünya çapındaki ölçeğinin de yardımıyla Android Zelzele İkaz Sistemi’ni geliştirerek, sarsıntıları algılayıp Android kullanıcılarına ikaz gönderen fiyatsız ve katma kıymetli bir hizmet sağladı. Bu sistem ile ivmeölçeri olan Android telefonlar prize takılıyken yahut büsbütün hareketsizken küçük bir sismometreye dönüşerek sarsıntısı algılayabiliyor ve kullanıcılara ihtar gönderebiliyor. Sistem, 4.5 ve üzeri büyüklükteki zelzeleler için sarsıntının şiddetine ve yoğunluğuna bağlı olarak “Farkında Ol” ve “Harekete Geç” olmak üzere iki çeşit ikaz gönderiyor. Android Zelzele İkaz Sistemi, telefonun mevcut teknolojisinden faydalanıyor; aygıt pozisyonu ve “Deprem Uyarıları” açık olan tüm Android OS 5.0 ve üzeri tüm telefonlarda çalışıyor. Erken sarsıntı ihtarları almak istemeyen kullanıcılar, aygıt ayarlarından “Deprem Uyarıları” seçeneğini devre dışı bırakabiliyor.

DEPREMİN TESPİTİ

Google bu bahiste daha evvel sistemle ilgili şu bilgileri paylaşmıştı:

California, Washington ve Oregon’da, sistemleri tarafından sağlanan ihtarları dağıtmak için ShakeAlert takımıyla paydaşlık yapıyoruz. ShakeAlert, zelzele sarsıntısını tespit etmek için 1675 sismik sensörden oluşan bir ağ kullanıyor ve zelzelenin yerini ve boyutunu belirlemek için bu bilgileri tahlil ediyor. ShakeAlert sistemi daha sonra Android Sarsıntı İkaz Sistemine bir sinyal gönderir ve sistem daha sonra direkt Android kullanıcılarına bir zelzele uyarısı gönderir .

Bu, ABD eyaletleri dışında zelzeleleri tespit etmek için kitle kaynaklı bir yaklaşım kullanıyoruz. Tüm akıllı telefonlar, titreşimleri ve suratı algılayabilen küçük ivmeölçerler içerir; bu sinyaller sarsıntı olabileceğini gösterir. Telefon, zelzele olabileceğini düşündüğü bir şey tespit ederse, zelzele algılama sunucumuza, sarsıntının meydana geldiği kaba bir pozisyonla birlikte bir sinyal gönderir. Sunucu daha sonra bir sarsıntı olup olmadığını anlamak için birçok telefondan gelen bilgileri birleştirir. Bu yaklaşım, dünyanın en büyük sarsıntı algılama ağını oluşturmak için dünya çapında kullanılan 2 milyardan fazla Android telefonu küçük sismometre olarak kullanıyor; Telefonlar zelzelenin titreşimini ve sallanma suratını algılıyor ve etkilenen bölgelerdeki Android kullanıcılarını buna nazaran uyarıyor.

DEPREMİ EVVELDEN BİLMİYOR

Yani üstteki açıklamadan da anlaşılacağı üzere sistem, sarsıntısı evvelce varsayım eden bir sistem değil. Türkiye’deki kentler faal faylara çok yakın. BBC Türkçe’ye konuşan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nden Doç. Dr. Doğan Kalafat, bu sebeple rastgele bir sarsıntının, ondan etkilenecek bölgelerde yaşayanlara erken ikaz halinde verilebilmesinin çok güç olduğunu söylüyor ve ‘bina’ güvenliğinin ehemmiyetine vurgu yapıyor. Kalafat’a nazaran asıl yapılması gereken kentleri sarsıntıya sağlam ve toplumu da zelzele ve afetlere dirençli hale getirmek.

Android Sarsıntı İhtar Sistemi bildirimleri nasıl açılır?

  • Telefonunuzun Ayarlar uygulamasını açın.
  • “Güvenlik ve acil durum” seçeneğine dokunun.
  • Oradan, “Deprem uyarıları” seçeneğini seçin.

Bu ortada aygıtınızda bu özelliğin muhtemelen faal halde olduğunu da görebilirsiniz. Şayet dilerseniz, tıpkı biçimde bildirimleri kapatma bahtınız da var. Google, herhangi bir ayar yapmaksızın bu sistemin her Android telefonda otomatik çalıştığını savunuyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)