Google’dan 2 milyar dolarlık Play Store açıklaması

Google, Play Store üzerinden para kazanmak için farklı stratejiler kullanan berbat niyetli şahıslarla gayret kapsamında, 2022’de 2 milyar dolarlık dolandırıcılığı önlediğini duyurdu. Dolandırıcıların denediği kimi sistemlerin ortasında güvenliği ihlal edilmiş bir ödeme metodu kullanmak, esasen tüketilmiş bir uygulama içi öğe için geri ödeme istemek ve satın alma süreçleri için dolandırıcılık ile elde edilmiş armağan kartlarının kullanılması bulunuyor.

Geliştiricilerin uygulamalarının berbata kullanımını azaltmak için kullanabilecekleri iki Google aracı bulunuyor: İptal Edilen Satın Alma Süreçleri API’si ve Gizlenmiş Hesap Kimliği. İptal Edilen Satın Alma Süreçleri API’si, iptal edilen her kullanıcı için uygulama içi siparişlerin ve abonelik siparişlerinin bir listesini sunarak kullanıcıların bu siparişlerdeki eserlere erişmesini önlüyor.

Gizlenmiş Hesap Kimliği ise, Google’ın tıpkı hesap üzerinden satın alma yapan aygıtlar üzere hileli süreçleri kısa müddette tespit edebilmesini sağlıyor.

Google, dolandırıcılık olaylarını daha da azaltmak ismine kısa bir mühlet evvel geliştiriciler için Purchases.product.consume olarak isimlendirdiği bir sistem daha yayınladı. Google bu özellik için açıklamasında “Bu ay, inançlı art uçlarda daha fazla iş mantığı kaydırarak istemci tarafı berbata kullanım riskini azaltan Play Developer API’yi kullanarak uygulama içi öğeleri kullanmanıza imkan tanıyan Buyings.product.consume’ı kullanıma sunduk. Örneğin, berbat bir kişi uygulamanızdan bir öğe satın alır fakat istemci tarafında değişiklik yaparsa, satın alma sürecinden 3 gün sonra onaylanmaması nedeniyle satın alma süreci otomatik olarak iade edilir. Sunucu tarafı tüketimini kullanmak, bu çeşit uygulama berbata kullanımını önleyecektir” dedi.

Ayrıca Google, bir blog gönderisi aracılığıyla dolandırıcılıkla gayret etmek ve güvenliği artırmak için bu yıl uygulamaya koymayı planladığı öbür tedbirler üzerinde de çalıştığını söylüyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)