iPhone 16 ile gelecek 5 değerli yenilik

İçindekiler

  1. Daha büyük ekranlar
  2. A18 ve A18 Pro değerli iyileştirmeler sunacak
  3. 5x optik yakınlaştırma
  4. Ultra Geniş lense 48MP çözünürlük
  5. Üretken yapay zeka özellikleri

iPhone 15 serisi çıkalı şimdi çok fazla bir müddet olmadı. Lakin şimdiden gelecek serinin söylentileri ortada dolaşmaya başladı bile. Söylentilere nazaran, yeni iPhone 16 serisinin 2024’te aşağıda sıraladığımız 5 büyük yenilemeyi alacağı birinci gelen haberler ortasında. Şimdi iPhone 16’nın gelmesine en az on ay var. Elbette o vakte kadar çok şey değişebilecek olsa da iPhone 16 modellerinde görme ihtimalimizin yüksek olduğu 5 geliştirmeye göz atıyoruz.

Daha büyük ekranlar

Analist Ross Young, Apple’ın iPhone 16 Pro ekranlarını 6,1 ve 6,7 inçten, 6,3 ve 6,9 inçe çıkaracağına inanıyor. Bir Weibo sızıntısı da bu mümkünlüğü doğruladı. Apple blogu MacRumors da bir sonraki Pro telefonların boyutu ve yükü hakkında sızan detayları paylaştı ve bunlar öbür iki haber ile örtüşüyor.

A18 ve A18 Pro değerli iyileştirmeler sunacak

Apple, iPhone 15 Pro serisi ile 3nm sürecine dayalı birinci işlemcisini tanıttı. A17 Pro, CPU’yu biraz geliştiriyor ve yenilenmiş bir GPU içeriyor. Biraz daha teknik bir yaklaşımla, Apple’ın yakında çıkacak olan A18 çipinin üretim sürecini değiştirmesi ve muhtemelen güç tüketimi, ısı idaresi ve CPU gücünde iyileştirmeler getirmesi bekleniyor.

Jeff Pu, Apple’ın A18 çipinin en az iki varyasyonunu geliştireceğini söylüyor; bir temel model ve Pro telefonlar için bir Pro versiyonu.

5x optik yakınlaştırma

Apple, iPhone 15 Pro Max ile 5x optik yakınlaştırmalı özel bir lens ekledi. Daha evvel The Elec, Apple’ın her iki Pro modeline de bir periskop lens eklemeyi planladığını bildirmişti. Yayın, ekran boyutundaki artış sayesinde şirketin 2024 yılında her iki Pro modeline de tetra prizma lens ekleyebileceğine inanıyor.

Bu Pro kullanıcıları için büyük bir gelişme olsa da Pro Max sahipleri yeni bir özelliğe sahip olmayacak, zira son sürümde zati bir periskop lensi var.

Ultra Geniş lense 48MP çözünürlük

Analist Jeff Pu, Apple’ın iPhone 16 Pro modellerindeki Ultra Geniş lensi 48MP çözünürlüğe sahip olacak biçimde yükselteceğine inanıyor. Diğer bir deyişle bu, kullanıcıların daha da detaylı RAW fotoğraflar çekebilecekleri manasına geliyor.

Üretken yapay zeka özellikleri

Tüm bu özellikler ortasında son haftalarda hakkında en çok şey duyduğumuz özellik üretken yapay zeka. Lakin ne kadarının iOS 18’de yer alacağından ve ne kadarının iPhone 16 modellerine özel olacağından hala emin değiliz.

Jeff Pu’ya nazaran Apple 2023’te birkaç yüz ve gelecek yıl daha da fazla yapay zeka sunucusu inşa ediyor. Bulut tabanlı yapay zeka ile aygıt içi bilgi işlemeyi birleştiren Apple, 2024’ün sonlarına gerçek üretken yapay zekasını iPhone ve iPad’lerde kullanıma sunacak.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)