İstenmeyen sesleri yapay zekanın yardımıyla filtreleyebilen kulaklık geliştirdi

Gelişen teknoloji ile birlikte, günlük yaşantımızda sıkça kullandığımız aygıtlara gelen yenilikler hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Bunlardan biri de kulaklıklardaki gürültü engelleme özelliği. Gürültü engelleme özelliğine sahip kulaklıklar, şeffaflık modlarıyla birlikte hayli değerli bir yol kat etti ve kullanıcıların bir şeyler dinlerken bile gerçek dünyadaki sesleri duymalarını mümkün hale getirdi. Fakat bu özellik, hangi seslerin duyulmak istendiği filtrelenemediğinden birden fazla vakit çok kullanışlı olmayabiliyor. Şimdiyse araştırmacılar, hangi sesleri duymak istediğinizi belirlemenize imkan tanıyan yapay zeka temelli bir kulaklık geliştirdi.

Yeni kulaklıklar, araştırmacıların “semantik işitme” olarak isimlendirdikleri bir sistem kullanıyor; bu sistem, kulaklıkların yakalanan sesi bağlı olan akıllı telefona aktarmasına ve kullanıcının geçmesine müsaade vermek istemediği çevresel sesleri iptal etmesine imkan tanıyor.

Sistem hem sesli komutlar yoluyla hem de akıllı telefon uygulamasıyla çalışabiliyor ve kullanıcının filtrelerden geçmesini istediği 20 farklı ses sınıfı ortasından seçim yapmasına imkan tanıyor. Bu sınıflar ortasında sirenler, bebek ağlamaları, konuşma, elektrikli süpürge ve hatta kuş cıvıltıları üzere sesler bulunuyor. Sistemi detaylarıyla gösteren bir görüntü da yayınlandı.

Araştırmacılar, kulaklıkların sıradan kullanıcıların da yararlanabileceği halde ticarileştirilmiş bir versiyonunu piyasaya sürmeyi planladıklarını söylüyorlar.

Ekip, kulaklıkları çeşitli ortamlarda test etti ve semantik işitme sisteminin âlâ çalıştığını ve 22 iştirakçinin gaye sesi yepyeni kayda kıyasla yüksek kaliteli olarak değerlendirdiğini söyledi. Birtakım durumlarda sistem, müzik sesi ile insan konuşmasını ayırt etmekte zorlansa da araştırmacılar daha fazla gerçek dünya verisinin bu sıkıntıları gidermeye ve sonuçları güzelleştirmeye yardımcı olacağını ümit ediyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)