Katlanabilir telefonların ekranları, Android 14 ile yeni yeteneklere kavuşacak

Katlanabilir aygıtlar artık ortalama tüketicilerin de ilgisini çekmeye başladı ve bu kategori piyasaya sürülen her yeni katlanabilir aygıtla birlikte giderek olgunlaşıyor. Katlanabilir telefonlar halihazırda satın alabileceğiniz en âlâ Android telefonlardan kimileri. İki ekranın bulunması, telefonunuzu favori uygulamalarınızla kullanmanız için çeşitli imkanlar sunuyor.

Örneğin, Samsung Galaxy katlanabilir telefonlarda kapak ekranlarını vizör olarak kullanabiliyorsunuz. Böylelikle ön kameralardan çok daha düzgün kalitede fotoğraf çekebilmek mümkün oluyor.

Bunun dışında, hem dış hem de iç ekranları tıpkı anda çalıştırabiliyorsunuz. Örneğin, bir arkadaşınızın yahut aile üyenizin fotoğraflarını çekerken, hem siz hem de karşıdaki fotoğrafta nasıl göründüğüne bakabiliyor.

Ne yazık ki, Samsung’un Galaxy Z Fold ve Galaxy Z Flip akıllı telefonları iki ekranı tıpkı anda kullanan birtakım hazır özelliklerle birlikte gelse de bunu destekleyen üçüncü parti uygulamalar mevcut değil. Fakat Android 14 ile bu durum değişecek.

Android 14 ile Google, uygulamaların çift ekran modunda çalışmasına ve hem ön hem de art ekranları kullanmasına imkan tanıyan gereken API’leri oluşturdu. Bu API’lerden yararlanmak için üreticilerin kendi taraflarında kimi değişiklikler yapmaları gerektiğinden, Samsung katlanabilir aygıtları için Android 14 güncellemesiyle bunu sağladı.

Geliştiricilerin Android 14’te bulunan resmi araçlarla neler yapabileceklerini görmek farklı olacak. Google, birkaç ay evvel Pixel Fold’u duyurduğunda bir kullanım örneği göstermişti: Google Asistan’ın çift ekranlı tercüman modu, dış ekranda çevrilmiş bir versiyonu gösterirken iç ekranda konuşmanıza yahut metin yazmanıza imkan tanıyordu.

Üçüncü parti uygulamaların devreye girmesi muhtemelen biraz vakit alacağa benziyor. Katlanabilir aygıtlar peynir ekmek üzere satılmıyor ve Android 14 kısa bir müddet evvel yayınlandığından şimdi birçok katlanabilir akıllı telefona gelmedi. Buna Samsung’un Galaxy Z Fold ve Z Flip aygıtları da dahil ve bu aygıtlar için Android 14 hala beta kademesinde ve birkaç hafta daha o denli kalmaya devam edecek.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)