Mars’taki NASA araçları, 2 hafta boyunca “başıboş “kalacak

NASA’nın açıklamasına nazaran olağan bağlantısı engelleyecek doğal bir olay, Mars’taki keşif robotlarının önümüzdeki iki hafta boyunca kendi başlarına kalmasına yol açtı. Mars ve Dünya, yörüngelerinde, Güneş kavuşumu olarak bilinen bir hizaya girerek, kendilerini güneşin aykırı taraflarında konumlandıran pozisyonlara ulaştılar. NASA, Güneş’ten gelen müdahalenin ziyanlı bir tesir yaratma ihtimalinden ötürü bu durum boyunca Mars’taki araçlarına komut göndermeye çalışmanın riskli olduğunu söylüyor.

Bu yüzden uzay ajansı, rastgele bir sorunu önlemek için gezegenler daha uygun pozisyonlara ulaşana kadar buyruk vermeye planlı bir orta veriyor. Duraklama Cumartesi günü başladı ve 25 Kasım’a kadar devam edecek.

Mars Güneş kavuşumu her iki yılda bir meydana geliyor ve keşif robotları, bu devrin birçok boyunca temel sıhhat güncellemelerini meskenlerine gönderebilecek olsa da, güneşin Mars’ı büsbütün kapattığı iki gün boyunca büsbütün sessiz kalacaklar.

Bu, Perseverance ve Curiosity gezicilerinin, Ingenuity helikopterinin, Mars Reconnaissance Orbiter’ın ve Odyssey ile MAVEN yörünge araçlarının bir müddetliğine kendi hallerine bırakılacağı manasına geliyor. Keşif araçlarında bulunan aygıtlar, ilgili misyonları için bilgi toplamaya devam edecek, fakat bu bilgiyi bağlantı kesintisi sona erene kadar Dünya’ya geri göndermeyecek.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)