Microsoft CEO’su, şirketin yeni planlarından bahsetti ve misyonu boyunca verdiği en sıkıntı kararı açıkladı

Microsoft, oyun sanayisinin büyük bir kısmını denetim altına almasını sağlayan birkaç rekor satın alma sayesinde son vakitlerde kutlayacak birkaç farklı nedene sahip. Insider tarafından kaydedildiği üzere, Microsoft CEO’su Satya Nadella, şirketin Activision Blizzard ile 69 milyar dolarlık birleşmesinin nihayet gerçekleşmesinin akabinde geleceğe yönelik büyük planlarından birkaçını paylaştı.

Nadella, “Baktığımda, insanların oyunlara ayırdığı vakit artıyor ve Z nesli bundan daha fazlasını yapacak” dedi ve devam etti: “Oyunların yapılma formu, oyunların sunulma hali kökten değişiyor. İster taşınabilir, ister konsollar, ister PC’ler, hatta bulut hizmetleri olsun…

Microsoft şu anda Çin merkezli Tencent’in akabinde gelir açısından en büyük ikinci yayıncı pozisyonunda. Nadella, Call of Duty serisinden Candy Crush’a kadar tüm bu çıkarlı oyunların haklarını almasıyla şirketin “hem oyun imalcisi hem de yayıncı olmaya daha fazla odaklanacağını” söylüyor.

Microsoft CEO’su bu satın almanın nitekim ne kadar büyük olduğundan da bahsetti. Activision Blizzard satın alması o kadar büyüktü ki, ABD Federal Ticaret Komitesi (FTC) üzere düzenleyici kurumların dikkatini çekerek büyük incelemeler başlatılmasına neden oldu. Komite bunu engellemek için dava açtı ve bu dava sonuçta başarısız olsa da, Microsoft’un 2030’a kadar konsollara odaklanmaya devam etme istikametindeki büyük planlarını ortaya çıkardı. Yeni denetim kolları ve genel olarak daha uygun özelliklere sahip yeni Xbox Series S ve Series X konsolları da bu planlara dahildi.

Nadella, Microsoft’un CEO’su olarak misyona 2014 yılında geldi ve son on yılda birtakım dramatik rota değişikliklerinin gerisindeki isim oldu. Bunlardan en değerlisi, şirket için “en büyük değişim” olarak isimlendirdiği yapay zekaydı. Microsoft’un OpenAI ile milyarlarca dolar kıymetindeki paydaşlığı, şirketin ileriye yönelik en büyük odak noktası olmaya devam ediyor ve Nadella bu avantajı diğerleriyle paylaşmakla pek ilgilenmiyor üzere görünüyor. CEO, yapay zeka alanında daha fazla rekabetin herkes için berbat olacağını, zira birkaç oyuncuyla onları denetim edebileceğinizi, fakat çok sayıda oyuncuyu denetim etmenin daha güç olduğunu söyledi.

Nadella, yapay zeka alanında daha az oyuncunun olmasıyla, çalışmalarının müsaadesiz bir biçimde yapay zeka eğitimleri için kullanıldığından şikayet eden yaratıcılar için daha az sorun olabileceğini ima etti. Kendisinin genel manada düzenlemeden yana olduğunu söyledi, fakat bunların elbette sırf yapay zekanın süratli büyümesini engellemeden şirketine gerekli yönergeleri verebilecek çeşitten kısıtlamalar olabileceğini belirtti. Nadella belirtmemiş olsa da, daha fazla düzenlemenin yeni şirketlerin yapay zeka alanında Microsoft’a karşı rekabet etmesini daha da zorlaştırabileceğini de unutmamak gerekiyor.

EN SIKINTI KARAR

Ancak Nadella’nın birtakım pişmanlıkları da var. Görünene nazaran bunlardan en değerlisi, şirketinin cep telefonu pazarından çıkmasıydı. Microsoft, 2017 yılında telefon kısmını sonlandırdı ve Windows Phone projesini rafa kaldırdı. Microsoft CEO’su bunu “verdiğim en güç kararlardan biri” olarak belirtti.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)