Microsoft, eski bir Windows uygulamasının daha fişini çekiyor

Microsoft için Kasım ayı epey ağır geçiyor. Şirket; Windows 11 sürüm 23H2’yi piyasaya sürdü, yıllık Ignite konferansını düzenledi, Windows 10 için şu anda Sürüm Önizleme Kanalında mevcut olan Copilot’u duyurdu ve pek çok farklı uygulama ve özelliği kullanımdan kaldırdı.

Microsoft, biri MS-DOS kadar eski olan üç hizmetin sona erdiğini duyurduktan kısa bir mühlet sonra, Tips uygulamasını kullanımdan kaldırdı. Şimdiyse diğer bir yardımcı program daha yolun sonuna gelmiş üzere görünüyor. Microsoft, Windows dokümanlarını tekrar güncelleyerek Steps Recorder (Adım Kaydedici – psr.exe) öyküsünün sonunu ayrıntılı bir biçimde anlattı.

Steps Recorder, Windows üzerindeki süreçleriniz sırasında adımlarınızı kaydetmenize imkan tanıyan, Windows 7 devrine ilişkin eski bir yardımcı program. Steps Recorder, uzun müddettir terk edilmiş olmasına karşın, birine Windows’ta muhakkak hareketleri nasıl gerçekleştireceğini, uygulamalarda nasıl sorun gidereceğini yahut kusurları nasıl bildireceğini açıklamak için kullanışlı bir araç olabiliyor. Hayli kolay ve tesirli olan Steps Recorder’ı Win + R tuşlarına basıp psr yazarak başlatabilirsiniz.

Microsoft’un Steps Recorder’ı en son Windows sürümlerinden ne vakit kaldıracağına ait kesin bir bilgi bulunmuyor. Fakat, Microsoft’tan alıştığımız üzere, Steps Recorder’ın yeteneklerinin ufak bir kısmını taklit edebilen çeşitli alternatifler sunuluyor. Güncellenen Windows dokümanlarına nazaran Microsoft, Steps Recorder’ı güncellenmiş Ekran Alıntısı Aracı, Xbox Game Bar yahut Microsoft Clipchamp ile değiştirmenizi istiyor: “Step Recorder (psr.exe). Step Recorder artık güncellenmiyor ve Windows’un gelecekteki bir sürümünde kaldırılacak. Ekran kaydı için Ekran Alıntısı Aracını, Xbox Game Bar’ı yahut Microsoft Clipchamp’ı öneririz.”

İlginç bir formda, evraklarda ekran kaydı sırasında fare tıklamalarını göstermek için kullanabileceğiniz PowerToys ve Fare Yardımcı Programlarından bahsedilmiyor. Güncellenen Ekran Alıntısı Aracı, fare tıklamalarını göstermenize imkan tanıdığından ötürü, bunu azaltmak için PowerToys’u kullanabilirsiniz. Ne yazık ki, önerilen “alternatiflerin” hiçbiri Step Recorder’ın kaydetme ve öteki gelişmiş özelliklerini desteklemiyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)