NASA’nın başı, Mars’tan örnek getirme misyonu ile kederde

Mars’tan alınan örnekleri geri getirme misyonu nitekim değerli olacak. Hatta o kadar değerli ki, Eylül ayı sonlarında yayınlanan bir rapor, NASA’nın bu ikonik misyonu gerçekleştirmek için alternatif yollar aramasına neden oldu.

Temel olarak bu yeni rapor, mevcut bütçe ve programa nazaran tüm misyonun gerçekçi olmadığını söylüyor. Şu anda, beş alt komiteden oluşan Mars Keşif Programı Tahlil Kümesi, vazifesi “gerçekçi bir şekilde” tamamlamanın bir yolunu arıyor.

NASA’nın örnekleri geri getirme misyonunun mevcut programı ve bütçesi, projenin tüm hayat döngüsü boyunca 8 milyar ila 11 milyar dolar ortasında bir maliyete sahip olacağını belirtiyor. Ayrıyeten NASA, misyonu 2028’de fırlatmayı ve örneklerin 2030’ların ortalarında Dünya’ya dönmesini hedefliyordu.

Bu kulağa o kadar makus gelmese de, uzay ajansı işlerin sıkıntısız ilerlemesi için bütçeyi olması gerektiği yerde tutmakta zorlanıyor. NASA, 2023 harcama faturasında vazife için 949,3 milyon dolar talep ederken, yalnızca 822,3 milyon dolar almıştı. Ayrıyeten ajans, vazifenin programa uygun devam etmesi için bu mali yılda ve 2024’te ek 250 milyon dolara gereksinimi olduğunu söylüyor.

Harcanması gereken inanılmaz ölçüde para bulunsa da, bu vazife, maksadına ulaşmak için birden fazla uzay aracı ve robotun üretilmesini gerektirecek. Bu karmaşık bir vazife ve bu kadar maliyetli olması alışılmadık bir durum değil. Yeniden de NASA’nın, vazifesi ilerletmek için alternatif bir yol bulması gerekiyor.

Ajans, bir yandan projenin tamamının maliyetini düşürmeye çalışırken, bir yandan da daha evvel yaptığı üzere işin birçoklarını taşeronlara yüklemenin yollarını aradığını söylüyor. Öbür bir deyişle vazifenin dayanıklılığını arttırmak istiyor. Şu anda Mars Örnek Geri Getirme misyonuna bir alternatifin nasıl görünebileceği muhakkak değil.

Mars Örnek Geri Getirme misyonu, tamamlandığı vakit bize Kızıl Gezegen hakkında daha fazla şey öğretebilecek değerli bir bilimsel vazife. Bu vazife ile Mars gezegeninden toplanan örnekler, fizikî olarak Dünya’daki bilim insanlarının incelemesine sunulacak.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)