Nokia, uydumuz Ay’a 4G temasını taşımak için çalışıyor

Ay’a gidecek bir sonraki insan ziyaretçiler, Nokia’nın uydumuzu 4G irtibatıyla donatma planı sayesinde birbirleriyle özçekimlerini paylaşabilecekler. CNBC tarafından bildirildiği üzere Fin telekomünikasyon devi, Ay’a 4G getirme çalışmalarında kıymetli adımlar atmış durumda.

Her şey planlandığı üzere giderse, ABD’li uzay firması Intuitive Machines, Nova-C aya iniş aracını bir SpaceX roketiyle gönderdiğinde, beraberinde Nokia’nın anten donanımlı baz istasyonunu da taşıyacak. Nokia baş mühendisi Luis Maestro Ruiz De Temino‘nun aktardığına nazaran, ona güneş gücüyle çalışan bir gezici eşlik edecek.

De Temino, baz istasyonu Shackleton kraterine ulaştığında, Ay’da LTE teması kuracağını söylüyor.

Ay’dan özçekimler paylaşma fikri eğlenceli olsa da, hedef doğal ki bu değil. Nokia, Ay’a yapılacak bir sonraki beşerli Artemis araştırma vazifesini desteklemek için bu türlü bir proje üzerinde çalışıyor. Astronotlar ağı birbirleriyle bağlantı kurmak için kullanabilecekler. Bunun yanı sıra misyon denetimi ile de daha sağlıklı bağlantı kurulması mümkün olacak. Ayrıyeten gezici uzaktan denetim edebilecek ve gerçek vakitli olarak görüntü ve telemetri datalarını Dünya’ya geri aktarabilecek.

Bu ortada roketin ne vakit fırlatılacağına dair somut bir tarih açıklanmış değil. Ama analistlerin 2023’ü “iyimser bir hedef” olarak gördükleri söyleniyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)