NVIDIA’nın akabinde, Samsung da PC’ler için kendi işlemcisini geliştirmek istiyor

PC haberleri dünyası, NVIDIA’nın yeni bir adım atarak ARM tabanlı Windows PC’ler için bir CPU geliştirmek istediğine dair haberlerle çalkalanıyor. NVIDIA öncelikle PC’lere yönelik bir GPU geliştiricisi olarak biliniyor olsa da, PC’ler için birinci CPU’sunu 2025 yılında piyasaya sürebilir. Fakat görünüşe nazaran bu bahiste yalnız değil; Güney Kore’den gelen haberler, Samsung’un da tıpkı hedefle çalışmalara başladığını söylüyor.

Samsung’un muhtemelen kendi Exynos CPU’su ile Windows ARM pazarına girmek istediğine dair söylentiler bu yılın başlarında da konuşuluyordu. @Tech_Reve tarafından bildirilene nazaran, son NVIDIA haberlerinin akabinde Kore medyası, Samsung’un bu olayları yakından izlediğini ve bir kere daha PC CPU pazarına girmeyi düşündüğünü söylüyor.

Samsung şu anda zati akıllı telefonlar ve tabletler için ARM tabanlı Exynos çip setleri geliştiriyor ve bu nedenle şirketin bir ARM üzerinde Windows CPU oluşturmak isteyebileceği fikri çok da çılgın görünmüyor. Hatta, Samsung’un PC pazarına yönelik tez edilen planlarına ait birinci haberler, Samsung’un Exynos 2200 SoC’yi ARM üzerinde Windows dizüstü bilgisayara güç sağlamak için yine düzenleyebileceği tarafındaki söylentilerin çıktığı 2021 yılına kadar uzanıyor. Bu adım atılmadı lakin fikir yeni değil.

ARM üzerinde Windows CPU’larının, masaüstü sınıfı Intel ve AMD’nin x86 CPU’ları ile birebir pazar hissesi için rekabet etmeyeceğini belirtmekte yarar var. ARM tabanlı çipler, ağır hizmet bilgisayarları için x86 çiplerini yerini almak yerine muhtemelen ARM dizüstü bilgisayarlarda Windows’a güç sağlayacak.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)