Otomobil camlarındaki siyah noktalar ne işe fayda?

Arabaların ön camlarının üst kenarlarında bulunan siyah noktalar eminiz hepinizin dikkatini çekmiştir. Lakin isminin ne olduğunu ve ne işe yaradığını birçok kişi bilmez; çünkü çok değerli bir ayrıntı olacağını kimse aklının ucundan bile geçirmez. Pekala nedir bunlar ve ne işe faydalar?

Bu küçük noktaların ismi frit. Fırınlanmış seramik boyadan yapılan ve çıkarılamayan bu noktaların üç hedefi var: Yapı, güvenlik ve estetik. Öncelikle, frit bandı ön camı aracınıza bağlı tutmak için hayati bir değer taşıyor. Aslında epeyce makul ve çok işlevli bir şerit: Pürüzlü seramik boya, cam ile araç çerçevesini birbirine bağlayan üretan dolgu macunu üzerinde yalnızca daha uygun ve kavrayıcı bir yüzey sağlamakla kalmıyor, tıpkı vakitte bu yapıştırıcının parçalanmasına neden olabilecek ultraviyole ışıktan da koruyor.

Ancak bilimin tek hoş yanı bu değil. Fritler tıpkı vakitte bir müdafaa misyonu de görüyor: Panelin merkezinde eriyen daha küçük noktaların oluşturduğu desen olarak bilinen nokta matrisi, “merceklenme” olarak bilinen bir optik bozulmayı azaltmaya yardımcı oluyor.

Pittsburgh Glass Works’ten bir mühendis Jalopnik’e yaptığı açıklamada, bu tesirin aslında çoğunlukla ön camın oluşturulması sırasında görüldüğünü söyledi. Camı bükmek için pencere panelleri 700 santigratın üzerinde bir ısıya maruz bırakılıyor ve kenarın etrafındaki kalın siyah bir bant bu termal enerjiyi şeffaf camdan çok daha süratli emiyor.

Ancak bunun üzere keskin bir ısı gradyanı, ön cam boyunca eşit olmayan kırılma indislerine neden olarak, düz çizgilerin kavisli görünmesine yahut camın merkezine hakikat eğilmesine neden oluyor. Düzgün görebildiğinizde sürüş daha kolay olduğundan, nokta matrisi bu tesirin oluşmasını engellemek için hoş bir tahlil. Ayrıyeten fritler, çağdaş araçlarda güneşin vizörlerin ortasına girmesini ve yolda sizi kör etmesini de engelleyebilirler.

İşin özü, fritler yalnızca komik bir isme sahip anlamsız desenler değil, otomotiv mühendisliğinin kıymetli bir buluşu.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)