Rusya’nın asker yunusları, kafeslerinden kaçıp özgürlüklerine kavuşmuş olabilir

Geçtiğimiz haftanın başında Karadeniz’i vuran bir fırtına, kıyı boyunca büyük hasarlara yol açtı. Lakin rüzgarın acımasızlığının kurbanları ortasında, Rus donanmasının askeri yunuslarını tuttuğu Kırım’daki Sivastopol limanı da vardı. Hayvanların hala kafeslerinde olup olmadıkları ya da kaçma bahtını yakalayıp yakalamadıkları şu an için meçhul. Lakin bilinen bir şey var ki o da kafeslerin ağır hasar görmüş olduğu.

Söz konusu bilgi, yakın tarihli uydu manzaralarını inceledikten sonra durumu tespit eden gazeteci H. I. Sutton tarafından ortaya atıldı. Sutton, 26 – 27 Kasım tarihlerinde büyük bir fırtınanın Kırım’ı vurduğunu ve Sivastopol limanındaki yunus kafeslerinin yüzde 100’ünün hasar gördüğünü argüman ediyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında eğitimli askeri yunuslar kullandığından bir müddettir şüpheleniliyordu. Hatta Nisan 2022’de, ABD Donanma Enstitüsü (USNI) hayvanların Rusya’nın Karadeniz’deki deniz üssünü korumak için kullanıldığını öne sürmüştü. Geçtiğimiz Şubat ayının başında ise Sivastopol limanının girişine iki yunus kafesi kuruldu.

Üsteki Rus gemileri Ukrayna füzelerinin menzili dışında olabilir, lakin sualtı yoluyla sabote edilmeleri mümkün. Haliyle yunusların limandaki varlığının sebebinin de bu olduğu düşünülüyor.

SSCB dağıldıktan sonra, Soğuk Savaş sırasında eğitilen yunuslar Ukrayna ordusu tarafından kullanılmaya başlandı. Lakin Rusya 2014 yılında Kırım’ı ilhak ettiğinde yunusları tekrar ele geçirdi. Ukraynalı kaynaklara nazaran, Rusya programı genişletmeye çalışsa da “deniz askerlerinden” kimileri yardım etmeyi reddederek açlık grevine başladı ve ömrünü yitirdi.

Öte yandan Rusya bu suda savunma prosedüründe yalnız değil. Pek çok donanma, gemileri ve üsleri muhafazanın yanı sıra deniz tabanındaki objeleri çıkarmak ve mayınların yerini tespit etmek üzere özel misyonlar için eğitimli yunuslar ve balinalar kullanıyor.

Yunusların yanı sıra, Rus donanması ayrıyeten askeri faaliyetlerinde beluga balinalarını da kullanıyor. 2019 yılında, Norveç sularında üzerinde “St. Petersburg Ekipmanı” yazan bir casus beluga görüldü. Norveçli biyologlar, kafesinden kaçmış olabileceğine inandıkları bu balinaya Hvaldimir ismini verdiler. Hvaldimir o vakitten beri İsveç etrafındaki suları keşfederken görülüyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)