Tabiat bize bir şey anlatmaya çalışıyor: Yengeçler bile artık kabuk olarak plastik kullanıyor

Polonya’daki Varşova Üniversitesi araştırmacıları, son birkaç yılda çevrimiçi platformlarda ortaya çıkan 29.000’e yakın keşiş yengeci fotoğrafını inceledi. Araştırmacılar, bu manzaralardan en az 386’sındaki canlıların, kabukları için plastik kullanıldığını keşfettiler.

Araştırmacılar, sorunun dünyanın tropik bölgelerinde bulunan 16 karasal keşiş yengeç cinsinden en az 10’unu etkilediğini kestirim ediyor. Keşiş yengeci kabuklarındaki bu artan plastik eğilimi, şu anda gezegenimizi çevreleyen ve gün geçtikçe büyümeye devam eden meseleleri vurguluyor.

Bunların en değerlisi, plastik keşiş yengeç kabukları dişi keşiş yengeçleri için daha cazibeli olabilir. Bu plastikler çoklukla klasik kabuklardan daha hafiftir ve hatta bilhassa kirli olan plajlarda ve ortamlarda kamuflaj olarak bile kullanılabilirler. Fakat buna büyüyen plastik atığı probleminin olumlu bir tesiri olarak bakılmamasında yarar var.

Sonuçta plastik kabukların onları seçen keşiş yengeçleri üzerinde olumsuz bir tesiri olup olmadığı şimdi bilinmiyor. Fakat bu, gezegeni kirletmemizin denetimden çıktığının ve hatta keşiş yengeçlerinin bile bunu fark ettiğinin net bir göstergesi.

Araştırmacılar, plastik keşiş yengeci kabuklarının, bu canlıların davranışlarını ve evrimini nasıl etkilediğini daha düzgün anlamak için bir takip çalışmasını tamamlamayı planlıyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)