Uranüs’ün neden bu kadar sıcak olduğunu nihayet anlayabiliriz

Uranüs, Güneş Sistemi’nin en dışındaki gezegenlerden birisi olmasına karşın çok sıcak bir iklime sahip. Bilim insanları Uranüs’te kızılötesi auroraların keşfedildiğini doğruladılar ve bu, gezegenin neden bu kadar sıcak olduğunu daha âlâ anlamamıza yardımcı olabilir. Araştırmacılar, yaklaşık 20 yıl evvel toplanan dataları incelerken sırf kızılötesinde görünen bu özel auroraların varlığını doğrulama bahtını buldu.

Veriler, Uranüs’ün kuzey bölgelerinde parlayan kızılötesi auroraların oluştuğunu gösteriyor. Bu keşfin, Uranüs auroraları hakkında geçmişte bulunan birtakım boşlukları ve bilinmeyenleri doldurmaya yardımcı olacağı düşünülüyor.

Bilim insanları, bu farklı auroralar hakkında daha fazla şey keşfetmenin, gezegenin neden bu kadar sıcak olduğu üzere çeşitli Uranüs gizemlerinin açıklanmasına yardımcı olacağını umut ediyor. Güneş’e uzaklığa nazaran yedinci sırada yer alan gezegen, bilimsel modellerin olması gerektiğini söylediğinden çok daha yüksek bir sıcaklığa sahip. Bu modeller, öbür gaz devleri de dahil olmak üzere buna emsal gezegenlerin, olduklarından yüzlerce Kelvin/Santigrat derece daha soğuk olması gerektiğini öngörüyor.

İncelenmeye devam eden teorilerden biri, yüksek güçlü auroraların ısı üretebileceğini ve gezegenin manyetik ekvatoruna hakikat itilmesine neden olabileceğini öneriyor. Bu kızılötesi auroraların Uranüs’te de bulunduğunun doğrulanması, bu teorinin kanıtlanmasına yardımcı olabilir.

Uranüs’te gerçekleşen tek auroralar bunlar da değil. Son birkaç yıldır, Uranüs’te ultraviyole auroraların yaşandığını biliyoruz ancak kızılötesi auroraların varlığından emin değildik. Lakin bilim insanları onların orada olması gerektiğine inanıyordu ve 1992’den beri varlıklarına dair ispat arıyorlardı.

Uranüs’e daha fazla sonda gönderilmiş olsaydı, bu ve gibisi bilgileri bulmak muhtemelen daha az vakit alırdı. Fakat bu gezegenin keşfedilmesi pek çok kişi için tatmin edici bir uğraş olmadı ve birçok kurum, daha fazla Uranüs sondası göndermeyi ve keşif vazifesi düzenlenmeyi istemedi.

Ancak bu yeni keşifle bir arada gaz gezegenine olan ilgi artabilir. Şimdi ufukta yeni bir Uranüs vazifesi gözükmese de, yeni bir misyon davetinde bulunan bilim insanlarının sayısında artış görülebilir. Fakat NASA, Mars Örnek Geri Getirme vazifesinin gerçekleştirilmesi için alternatifler bulmaya çalışırken, önümüzdeki birkaç yıl içinde yeni bir misyonun somutlaşmayacağı iddia edilebilir.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)