Uzamsal ses nedir? Uzamsal ses için yeni bir kulaklık almaya paha mi?

Eğer iPhone 15 Pro Max üzere yeni bir iPhone yahut yeni bir çift Apple kulaklık satın aldıysanız, muhtemelen uzamsal ses (Spatial Sound) hakkındaki övgüleri duymuş olabilirsiniz. Pekala, Apple’ın ballandıra ballandıra anlattığı bu uzamsal ses nedir?

Uzamsal ses, filmlerinizi ve görüntülerinizi daha sürükleyici hale getirmenin bir yolu olarak birinci olarak yepyeni AirPods Pro ve AirPods Max’te görünmeye başladı. Fakat artık Apple ve başka şirketler, uzamsal ses içeriğini Apple Music dahil öbür uygulamalara da genişletti. Uzamsal ses, temel olarak Apple’ın kapsayıcı 360 derecelik ses yaklaşımını markalaştırma biçimi. Teknolojiyi uzamsal ses olarak isimlendiren tek şirket Apple değil, bu nedenle öbür yerlerde duyduğunuzda biraz baş karıştırıcı olabilir. Lakin temelde birebir fikir olduklarını söyleyebiliriz.

Eğer bunun alıştığımız eski surround sese benzediğiniz düşünüyorsanız, pek yanılmış sayılmazsınız. Uzamsal ses, özünde birebir şeydir. Fakat Apple’ın son yıllarda en yeni AirPods Pro ve AirPods Max’e yerleştirdiği teknoloji bundan biraz daha fazlasını sunuyor ve sesler için yerinde bir irtibat noktası oluşturmanıza imkan tanıyor. Bu sayede etrafta hareket edebilir ve seslerin etrafınızı sarması yerine gerçekten 3D sesi deneyimleyebilirsiniz.

Bazı içerikler olağan surround ses üzere davranarak, hangi istikametten geldiklerine bağlı olarak size farklı efektler için farklı ses düzeyleri sunsa da, uzamsal ses, tıpkı vakitte akıllı aygıtınızı bir ilişki noktası olarak kullanabilmenizi ve akabinde direkt dinlediğiniz seslerin içindeymişsiniz üzere hissetmenizi sağlayacak sanal bir 3D ortam oluşturma yeteneğine sahip.

Bu nedenle, tam uzamsal ses takviyesine sahip birtakım içerikler, başınızı çevirip sesin geldiği yeri değiştirmenize imkan tanır. Örneğin, bir aksiyon sineması izlediğinizi ve bağırışlar duyduğunuzu ve sağa yanlışsız bir koşuşturma olduğunu hayal edin. Uzamsal ses kapalıyken başınızı sağa çevirdiğinizde sesin istikameti sağınızdayken, açıkken önünüzde olacak formda değişecektir.

Bu, 3D surround sesi taklit eden sürükleyici bir tecrübe yaratarak, başınızı nasıl hareket ettirdiğinize bağlı olarak sesin sola, sağa yahut üst ve aşağı hareket etmesini başınızı çevirip dinlemenize imkan tanır. Bu teknolojinin, Apple’ın mekansal sesinin üzerine inşa edildiği Dolby Atmos’ta da kullanıldığını belirtmekte yarar var.

En yeni AirPod’lar üzere kimi kulaklıklarda bu hareket, kulaklıkların içindeki sensörler ve jiroskoplar sayesinde mümkün olur. Öbürleri ise 3D sesi çıkarmak için büsbütün sanal bir sistem kullanır. Gelecekte daha sürükleyici bir dinleme tecrübesi sağlamak için tam jiroskoplu daha fazla kulaklık ve kulak içi kulaklıkların piyasaya sürüldüğünü göreceğiz.

Sonuç olarak, uzamsal ses, sesi daha kapsayıcı hale getiren nitekim olağanüstü bir özellik. Yeniden de, şayet aslında çalışan bir kulaklığınız varsa, yalnızca bu özellik için yeni bir kulaklık almaya değmeyebilir.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)