Uzayda kaybolan alet çantası, kameralara yakalandı

Geçtiğimiz günlerde, bir uzay yürüyüşü sırasında astronotların alet çantasını düşürdüğünü ve uzay boşluğunda kaybolduğunu sizlerle paylaşmıştık. Neyse ki yeni paylaşılan bir imaj, alet çantasının uyduyla çarpışmak üzere makus bir olay gerçekleşmeden ortaya çıktığını gösterdi. Kaybolan astronot alet çantası, ortaya çıkan manzarada küçük beyaz bir leke üzere görünüyor.

Sanal Teleskop Projesi, 1 Kasım’da uzay yürüyüşü yapan astronotlar tarafından kaybedilen alet çantasının yörüngedeki imajını yayınladı. Manzara Çarşamba günü İtalya’nın Manciano kentinde bulunan tesisin robotik teleskoplarından biri tarafından 2 saniyelik tek bir pozlama kullanılarak çekildi.

Teleskop, Dünya yörüngesinde saatte 28.000 kilometre ulaşan süratlerde ilerleyen çantayı izledi ve tespit etti. Çanta, imajda uzayın uçsuz bucaksız boşluğunda yalnız bir nokta üzere görünüyor ve yalnızca etrafındaki birkaç yıldızdan gelen soluk ışık çizgileriyle çevrili.

Alet çantası, Jasmin Moghbeli ve Loral O’Hara‘nın Memleketler arası Uzay İstasyonu dışında yaptıkları bir uzay yürüyüşü sırasında kaybolmuş ve kazara ulaşılamayacak bir yere sürüklenmişti.

Ancak, Milletlerarası Uzay İstasyonu üzere o da şu anda Dünya’nın yörüngesinde ve benzeri bir süratte dönüyor. Yörüngedeki çanta irtifa kaybetmeden ve Dünya atmosferinde parçalanmadan evvel muhtemelen birkaç ay yörüngede kalmaya devam edecek. Ayrıyeten şu anki yörüngesinde Memleketler arası Uzay İstasyonu ya da astronotlar için bir tehdit oluşturmuyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)