Windows 10 kullanmaya devam etmek isteyenler para ödeyecek

Birkaç hafta evvel Microsoft, Windows 10’a Copilot yapay zeka asistanı da dahil olmak üzere birçok yeni özellik eklendiğini duyurmuştu. Lakin şirket, bunun devam etmeyeceğini ve Windows 10’un 14 Ekim 2025’te takviyenin sona ereceğini belirtti.

Bugün yaptığı açıklamadaysa Microsoft, resmi kullanım ömrünün sona ermesinin akabinde bilgisayarlarında Windows 10 kullanmaya devam etmek isteyen şirketler için üç yıl daha ücretli Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri sunacağını duyurdu. Farklı olansa, bu kere işin içine ferdi kullanıcıların da dahil edilmiş olması.

Windows 10 ESU’ları için fiyatlandırma şimdi açıklanmadı. Lakin Microsoft, Microsoft 365 aracılığıyla Windows 11 çalıştıran bir Bulut Bilgisayarda oturum açan tüm Windows 10 bilgisayarların bu ESU güncellemelerini ek fiyat ödemeden otomatik olarak alabileceğini belirtti. Birebir durum Azure Virtual Desktop’taki tüm Windows 10 sistemleri için de geçerli.

Elbette Microsoft, şirketlerin Windows 11 güncellemesini bilgisayarlarında yapmalarını tercih ediyor. Şirket, bu bilgisayarlar Windows 11’in sistem ihtiyaçlarını karşılayabiliyorsa, Windows Autopatch yahut Microsoft Intune aracılığıyla güncellenebileceklerini söylüyor.

Windows 10 bilgisayarları Windows 11 sistem ihtiyaçlarını karşılamıyorsa, daha evvel de belirtildiği üzere Windows 365 aracılığıyla bir bulut bilgisayarda Windows 11’e erişebiliyorlar. Lakin Microsoft, Windows 11 Pro’nun şurası olduğu yeni bilgisayarlar satın almanın da vaktinin gelmiş olabileceğini söylüyor.

Bireysel kullanıcılar da yararlanabilecek

Görünüşe nazaran Microsoft, Windows 10 için resmi ömür döngüsüne bağlı kalmaya devam ediyor. Bununla birlikte şirket, Windows 10 için bireysel tüketicilere yönelik bir ESU programı olacağını da söyledi lakin fiyatlandırma da dahil olmak üzere detaylar şimdi açıklanmadı.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)