Windows 11, yakında sizin sesinizle konuşmaya başlayacak

Kısa bir müddet evvel yayımlanan Windows 11 derleme 26052 (hem Canary hem de Dev kanallarında), resmi değişiklik günlüğünün altına gizlenmiş birkaç değişik özellik daha içeriyor. Dikkatli Windows Insider’ların tespit ettiği üzere Microsoft, Windows 11 için “Benim İçin Konuş” (Speak for Me) isimli yeni bir erişilebilirlik özelliği üzerinde çalışıyor.

Benim İçin Konuş, yapı 26052’de çalışmıyor, fakat tekrar de gelecek özelliği ve açıklamasını denetim etmek için ayarlar sayfasını etkinleştirebiliyorsunuz. Bu özelliğin arkasındaki fikir, kullanıcıların işletim sistemine şahsî sesleriyle nasıl konuşacaklarını öğretmelerine imkan sağlamak. Kısa bir müddet evvel Apple da benzeri bir özellik sundu ve bu özellik yakında Windows 11’e de gelecek.

Ayarlar uygulamasındaki özellik açıklamasına nazaran Windows 11, “kendi ses avatarınızı oluşturmanıza yahut kendi sesinizi korumanıza” ve akabinde bunu şahsî yahut çevrimiçi toplantılar için kullanmanıza imkan tanıyacak. Bu özellik sayesinde Windows 11, yazdığınız yazıları rastgele, cansız bir robot sesini değil, kendi sentezlenmiş sesinizi kullanarak okuyacak.

Diğer erişilebilirlik özellikleri üzere Benim İçin Konuş’un da süratli erişim için özel bir kısayolu bulunuyor. Ayarlar uygulamasına nazaran, Win + Ctrl + T tuşlarına basmak Benim İçin Konuş özelliğini açıp kapama fonksiyonunu üstlenecek.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)