Windows 11’e CABC özelliği geliyor. Pekala lakin CABC özelliği nedir?

Windows 11, Dev kanalında yeni bir önizleme derlemesi daha aldı ve PC’nizin biraz daha az elektrik kullanmasına yardımcı olacak bir özelliği güçlendirmek de dahil olmak üzere bir dizi ufak ayarlama ve ekleme getiriyor.

Önizleme derlemesi 23424‘ten itibaren dizüstü bilgisayarlar sadece pil gücüyle çalıştıklarında değil, fişe takıldıklarında da devreye giren, masaüstü bilgisayarlarda da faal olacak İçerik Uyarlamalı Parlaklık Denetimi (CABC) özelliği kazanacak. Yeniliklerin en öne çıkanı olarak da bu gözüküyor.

İçerik Uyarlamalı Parlaklık Denetimi (CABC) nedir?

CABC, görüntülenen içeriğe bağlı olarak ekranın makul kısımlarını akıllı bir halde karartarak (veya aydınlatarak) “görsel deneyimi” engellemeden güç kullanımını azaltmayı amaçlıyor.

Başka bir deyişle, karartma tarafındaki ufak ayarlamaların ekranda baktığınız imgede gözle görülür bir fark yaratmaması gerekiyor lakin bu ayarlamalar size bir ölçü güç tasarrufu sağlıyor.

Bu özelliği her vakit açık olacak halde ayarlayabilir, devre dışı bırakılabilir yahut isterseniz CABC’nin yalnızca pil gücüyle çalıştığınız vakitlerde devreye girmesini seçebilirsiniz.

23424 derlemesinin içerisindeki öbür değişiklik ve yeniliklerin ortasında ise, artık daha büyük olan yeni bir pano bulunuyor. Yeni pano, şayet ekranınızda kâfi yer varsa çok daha rahat olacağı iddia edilebilecek bir biçimde, artık üç sütun genişliğinde alana sahip.

Ayrıca her önizleme derlemesi ile bir arada yayınlanan olağan blog gönderisinde ayrıntılı olarak açıklanan, olağan düzeltmeler ve küçük ayarlamalar da bulunuyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)