Windows Phone’un çöküşünün hatalısı “bulundu”

Birkaç yıl evvel ortadan kalkan bir cep telefonu platformu olsa da, Microsoft’un Windows Phone’u son vakitlerde medyada çok fazla ilgi görüyor. Örneğin bu ayın başlarında, YouTube reklam engelleyici ihtarlarını aşmak için bir Windows Phone web kullanıcı ortacısı kullanabileceğiniz ortaya çıkmıştı.

Daha yakın bir vakitte, Microsoft CEO’su Satya Nadella verdiği bir röportajda şirketi yönettiğinden bu yana aldığı en güç kararlardan birinin “cep telefonu olarak isimlendirdikleri şeyden” vazgeçmek zorunda kalmaları olduğunu söylemişti.

Nadella’nın bu açıklaması, eski Microsoft yöneticisi Brandon Watson‘ın birkaç gün evvel X hesabından bir karşılık vermesine neden oldu. Watson 2012 yılında şirketten ayrılana kadar Microsoft’un Windows Phone Geliştirici Tecrübesinin başında vazife yapıyordu.

Watson gönderisinde, Windows Phone’un çöküşünün en azından bir kısmı için genel olarak kablosuz irtibat operatörlerini ve bilhassa de onların satış elemanlarını suçladı. Her vakit gündeme getirilen bahislerden biri, Windows Phone’un iOS ve Android telefonların sahip olduğu uygulama dayanağından mahrum olduğu fikriydi.

Watson açıklamasında şöyle dedi: “Ne yazık ki, operatör mağazalarındaki satış elemanları bu karşılığı veriyorlardı ve o vakit oyun bitiyordu. Esas uygulamaların birçoklarına sahiptik, fakat bir satış görevlisinin birinci 50’de kullandığı tek bir temel uygulamayı kaçırırsanız, o satış görevlisinden kaynaklanan dalgalanma tesiri nitekim güçlü bir süreçti. Satış elemanlarının sayısı ve gerekli birinci 50 uygulamadan birinin Windows Phone platformunda olmama mümkünlüğü düşünüldüğünde kombinatoryal matematik denetimden çıktı.

Microsoft, Android tabanlı Surface Duo katlanabilir akıllı telefonlarla cep telefonu pazarına geri dönmeye çalışsa da yakın vakitte şirketten yeni bir akıllı telefon alabilecekmişiz üzere görünmüyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)