Yalnızca 3 GB’lık Windows 11: Tiny 11 core ile tanışın!

Değiştirilmiş ve sadeleştirilmiş Windows manzaralarının mimarı @NTDEV_, Tiny10 ve Tiny11 ailesinin en son üyesini yayınladı. Tiny11 core projesi “Windows’ta sevdiğiniz her şeyi” daha da küçük bir pakette sunuyor. “Normal” Tiny11 size çok büyük yahut kuvvetli geliyorsa, Tiny11 core sadece 2 GB ISO boyutu ve tüm suram için 3 GB’tan biraz daha fazla alan ihtiyacı ile kullanıma sunuldu.

Elbette kayda paha fedakarlıklar yapmadan Windows 11’i 17GB zayıflatmak mümkün değil. Geliştiricinin söylediğine nazaran proje, Windows Bileşen Mağazası, Windows Defender, Microsoft Edge, Windows Update ve daha fazlasında kıymetli değişiklikler gerektiriyordu. Sonuç olarak, işletim sistemi yerleşik bir antivirüs yahut tarayıcıya sahip değil ve ayrıyeten güncellemeleri yükleyemiyor (Windows Update’i açma teşebbüsü, Ayarlar uygulamasının çökmesine neden oluyor). Ayrıyeten ağ şoförü de bulunmadığı için bir şoför yüklemek için evvelden hazır olmanızda yarar var.

Tiny11 core, küçük boyutuna karşın Microsoft Store’dan yahut başka kaynaklardan uygulama yüklemenize imkan tanıyarak size yaklaşık olarak düzgün çalışan bir işletim sistemi sunuyor.

Eğer bu kulağınıza kuşkulu geliyorsa, haklı olduğunuzu söyleyebiliriz. Tiny11 core’un, “temel” suram da dahil olmak üzere evvelki Tiny11 sürümlerinin yerini alması amaçlanmıyor ve bunun yerine, daha büyük imajlar indirmeden ve düzinelerce gigabaytlık disk alanını boşa harcamadan, sanal bir makine içindeki uygulamaları yahut şoförleri test etmek için size “hızlı ve makus bir ortam” sunmayı amaçlıyor. Bu nedenle, vazife açısından kritik bir bilgisayarda kullanılmaması tavsiye ediliyor.

Windows 11 Professional sürüm 23H2 (derleme 22631.2361) tabanlı 2 GB ISO için güzel bir kullanım alanınız olduğunu düşünüyorsanız, Internet Archive üzerinden Tiny11 Core Beta 1’i indirebilir ve fikirlerinizi geliştiriciyle paylaşabilirsiniz.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)