Yalnızca bir sefer görülen gizemli virüs, bilim insanlarını korkutuyor

Peru’da, dang humması, sıtma ve bu bölgede yaygın olan başka tropikal bulaşıcı hastalıklara misal bir hastalığa neden olan, daha evvel görülmemiş bir virüsün rapor edildiği bildirildi. Enfeksiyon tek bir kere görülmüş olsa da, yeni virüs Güney Amerika’nın ormanlarında tespit edilmeden gizleniyor olabilir.

Eylül 2023’te yayınlanan bir mecmua makalesinde bildirilen tek olay, 25 Haziran 2019’da Orta Peru’nun Chanchamayo kentinde bulunan Bölgesel Docente de Medicina Tropikal Julio César Demarini Caro Hastanesi’ne kabul edilen 20 yaşındaki bir erkekte görüldü. Hasta, yüksek ateş, titreme, rahatsızlık, kas ağrısı, eklem sertliği, baş ağrısı, uyuşukluk, ışığa karşı ağır hassasiyet ve gözlerde ağrı üzere bir dizi semptom yaşadıktan sonra hastaneye başvurdu.

Bu semptomlar, dang humması ve sıtma da dahil olmak üzere Güney Amerika’nın kırsal kesitlerinde nispeten yaygın olan birçok tropik hastalık için epey tipik. Lakin kan örnekleri üzerinde yapılan laboratuvar testleri çok daha tuhaf bir biçimde yeni bir flebovirüs varyantını ortaya çıkardı.

En uygun bilinen flebovirüs, sığır, manda, koyun, keçi ve deve üzere Sahra altı Afrika’da evcilleştirilmiş hayvanlarda yaygın olarak görülen, sivrisinekler tarafından yayılan önemli bir patojen olan Rift Vadisi ateşi virüsü. Lakin yeni tanımlanan bu flebovirüs çok daha farklı bir yapıya sahip. Genetik tahlil, bu örneğin, genetik rekombinasyon yoluyla “henüz tanımlanamayan bir flebovirüsten” doğal olarak genleri alan bir “Echarate” flebovirüsü olduğunu öneriyor.

Vakayı inceleyen bilim insanları, bulgularının yeni bir virüs varyantının Orta Peru ormanlarında dolaştığını gösterdiğini söylüyor fakat bunun ne kadar yaygın olabileceği ya da hangi cinsin virüsün doğal rezervuarı olarak davrandığı belirsizliğini koruyor. Çalışmanın müelliflerinin vardığı sonuca nazaran bulgular, yeni bir ECHV [Echarate virüsü] varyantının Peru’nun orta ormanlarında dolaştığını gösteriyor: “Yeni varyantın bu bölgede ne kadar yaygın olduğunu belirlemek, bulaşmada rol oynayan potansiyel vektörleri ve rezervuarları belirlemek için ekolojik çalışmalar yapılması ve hizmet işçisinin tıbbi açıdan hazırlıklı tutulması ve hem misyon başında hem de vazife dışında sıhhat ve güvenlik tehditlerinden korunmasına yönelik karar alma sürecini desteklemek gereklidir.”

Bu virüsün riski düşük görünüyor. Enfeksiyonun ortaya çıkmasından bu yana birkaç yıl geçti ve yayıldığına dair öteki bir rapor ortaya çıkmadı. Tekrar de bu durum, yeni patojenlerin var olduğunu ve insanlığın doğal dünyaya karışmasının, onlarla temasa geçme olasılığımızın giderek arttığı manasına geldiğinin gerçek bir hatırlatıcısı.

Vaka çalışması CDC mecmuası Emerging Infectious Diseases mecmuasında yayınlandı.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)