Yarısı erkek, öbür yarısı dişi: Istakoz Bowie ile tanışmaya hazır mısınız?

Bowie, Kuzey Atlantik’teki ve tahminen de tüm Dünyadaki en az ıstakoz olabilir. Tam ortasından ikiye bölünmüş olan bu özel canlının sol tarafı canlı mavi renkte, sağ tarafı ise tipik turuncu renkte. Ayrıyeten bu canlı, iki taraflı bir ginandromorf örneği. Yani yarı dişi ve yarı erkek.

Bu ender ıstakoz, kısa bir müddet evvel Maine’de beşinci jenerasyon ıstakoz balıkçısı olan ve ıstakoz yakalamanın şaşırtan derecede büyüleyici dünyasını gösteren, başarılı TikTok ve Instagram kanallarına sahip olan Jacob Knowles’ın bir arkadaşı tarafından yakalandı.

Mavi ıstakozların 2 milyonda bir, iki renkli ıstakozların ise 50 milyonda bir ortaya çıktığı varsayım ediliyor. Bu da, Bowie’nin tıpkı vakitte iki taraflı bir ginandromorf olduğu göz önüne alınırsa inanılmaz derecede ender olduğu manasına geliyor.

Jacob bir görüntüde “Bu şimdiye kadar gördüğüm en havalı ıstakoz. Yalnızca sırtı mavi ve olağan olarak 50/50 bölünmüş olmakla kalmıyor, birebir vakitte altına baktığınızda aslında yarı erkek ve yarı dişi. Mavi taraf erkek, olağan taraf ise dişi” dedi. Öteki bir görüntüde ise “Bu ıstakoz, gerçekçi olmak gerekirse, Maine Körfezi’ndeki en ender ıstakoz olmalı” diye ekledi.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Jacob Knowles (@jknowles831)’in paylaştığı bir gönderi

Jacob takipçilerine inanılmaz derecede gösterişli ıstakoza ne isim vermeleri gerektiğini sordu ve onlar da ünlü sanatçı David Bowie’den ilham alarak “Bowie” ismine karar verdiler. Öbür teklifler ortasında Two-Face, Icy Hot, Lobstery McLobsterface ve Leonardo Da Pinchy vardı.

Bilateral ginandromorfizm nedir?

Bilateral ginandromorfizm, bedenin iki yarısının farklı cinsel özellikler göstermesidir. Bu az görülen bir durum olsa da çeşitli kuşlar, arılar ve böcekler üzere pek çok farklı tıpta belgelenmiş bir durumdur.

Biyolojik cinsiyet, cinsiyet kromozomlarının birleşimi ile belirlenir. Örneğin insanlarda ve öbür birtakım çeşitlerde erkeklerde bir X ve bir Y kromozomu bulunurken dişilerde iki X kromozomu bulunur. Fakat böcekler ve kuşlar da dahil olmak üzere birtakım öteki hayvanlarda cinsiyet, Z ve W kromozomlarının kombinasyonu tarafından belirlenebilir.

Bilim insanları, ikili jinandromorfizmin arkasındaki düzeneklerin gelişimin çok erken etaplarında ortaya çıktığına inanıyor. Organizma büyümeye başladıkça, bir erkek XY hücresi mitoz geçirerek iki XY hücresine bölünmeden evvel kromozomlarını kopyalayarak XXYY haline gelir. Lakin ginandromorflarda bu süreç sırasında bir farklılık yaşanabilir. Hücre iki XY hücresine bölünmek yerine kazara bir X hücresine ve bir XYY hücresine bölünür. Bu aksaklık gelişimin en erken kademelerinde meydana gelirse hücrelerin büyük bir kısmının hem X hem de XYY olmasıyla sonuçlanabilir.

Bowie, şu anda kendine özel tankı içerisinde ringa balığı ile besleniyor ve geziniyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)